Polskie Radio
Section05
Janusz Onyszkiewicz

NASZ WYWIAD Droga Polski do NATO. Onyszkiewicz: nie była prosta

- Droga do NATO nie była prosta - wspomina w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Janusz Onyszkiewicz, dwukrotny szef MON (1992-1993 oraz 1997-2000) i były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego (2004-2007). Dodaje, że w obecnej sytuacji międzynarodowej Sojusz musi wrócić do polityki i poczucia zagrożenia z czasów zimnej wojny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NATO wschodnia flanka NATO Polska w NATO bezpieczeństwo polityka Stany Zjednoczone USA Niemcy Rosja

"Świat potrzebuje aktywniejszej polityki USA"

– Politykę obronną należy budować nie w oparciu o najbardziej prawdopodobny scenariusz, a w oparciu o najgorszy scenariusz – podkreślał w audycji Konfrontacje Idei Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej. W Polskim Radiu 24 o koncepcjach dotyczących obronności mówił także Wojciech Danecki, doradca Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w sprawach bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Bugaj Zdzisław Krasnodębski wojsko siły zbrojne armia Rosja wojna na Ukrainie USA Krym Donbas Ukraina

Konsekwencje ataku na World Trade Center

To wydarzenie odmieniło nie tylko Stany Zjednoczone, ale także cały świat. Jego skutki miały i nadal mają wpływ na to, co dzieje się obecnie w Europie, a przede wszystkim na Bliskim Wschodzie. Dziś mija 15 lat od ataku na World Trade Center. O tym, jakie były konsekwencje zamachów z 11 września 2001 roku mówił w magazynie Świat w powiększeniu m.in. Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony.
Zobacz więcej na temat:  11 września 2001 roku Nowy Jork Roman Rewald terroryzm USA WTC zamach