Światoholicy zdobywają świat!

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 08:00
6 kontynentów, 60 krajów, 20 lat w podróży - nieposkromiona potrzeba poznawania świata  zmieniła życie Aleksandry i Jacka Pawlickich. Ona napisała o tym książkę, on zilustrował ją zdjęciami, a razem o swojej pasji opowiedzieli w Czwórka.
Audio

- Podróżowanie wcale nie jest takie trudne. Ani drogie. Wystarczy naprawdę chcieć, by móc - przekonują autorzy książki "Światoholicy". Aleksandra i Jacek Pawliccy to już zawodowi podróżnicy, którzy są w drodze od ponad 20 lat. 

- Pasja tliła się już od dzieciństwa - powiedział w rozmowie z Kasią Dydo Jacek Pawlicki. - Jako kilkulatek studiowałem całymi dniami encyklopedię PWN, a moimi ulubionymi stronami były flagi oraz tabele zwierząt, głównie afrykańskich.  

Na swoją pierwszą podróż Pawliccy musieli jednak czekać do lat 90. Jako pierwszy na ich szlaku pojawił się Izrael, potem Stany Zjednoczone. Dziś podróżnicy mogą pochwalić się, że zjechali niemal cały świat - od Wyspy Wielkanocnej po Ziemię Ognistą, od Laponii po Papuę.

Swoimi doświadczeniami i wspomnieniami postanowili podzielić się z czytelnikami, ale "Światoholicy" w niczym nie przypominają przewodnika. Książka podzielona jest na rozdziały, z których dowiemy m.in. o miejscach, w których autorzy nocowali. W Indiach był to domek na drzewie, kilka metrów nad polami herbaty, a w Australii kopalnia odkrywkowa opali. 

Głód podróżowania ciągle gna ich w drogę. - Za chwilę wyjeżdżamy do Nowej Zelandii, potem może wrócimy do Afryki - mówi Aleksandra Pawlicka. - Świat jest tak piękny i różnorodny, że boimy się, że nie starczy nam życia, zdrowia i pieniędzy, żeby zobaczyć wszystko, co chcielibyśmy.

Posłuchaj całej rozmowy ze studia Czwórki, z audycji "Stacja Kultura", o fascynujących podróżach po całym świecie.

(uk)

Czytaj także

Madryt oczami Conrado Moreno

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 13:51
– Przysłowie "Od Madrytu do nieba" oznacza, że jest to miasto bliskie niebu, iście rajskie – mówi autor przewodnika "Mój Madryt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieinfantylny przewodnik dla dzieci (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 13:40
Z książki "Kropka pe el" najmłodsi mogą dowiedzieć się m.in., gdzie w Polsce można popływać statkiem po trawie, stanąć oko w oko z dinozaurem czy gdzie znajduje się międzynarodowe ptasie lotnisko. A to wszystko językiem przystępnym i bez niepotrzebnych zdrobnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodniki nagrodzone, ale zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 11:45
Książki podróżnicze i turystyczne to ważna sprawa dla każdego planującego dalszą lub bliższą wyprawę. Te najlepsze otrzymały Nagrodę Magellana, ale uwaga przewodnikom rośnie elektroniczna konkurencja!
rozwiń zwiń