Stradivariusy - skrzypce, o które bije się świat

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 12:31
Zostało ich ok. 500 sztuk. Instrumenty Antonio Stradivariego to wyjątkowe prace, z których jedna - skrzypce zwane Mesjaszem - wyceniana jest nawet na kilkadziesiąt milionów dolarów.
Audio
  • Stradivariusy. Burzliwa historia najdroższych instrumentów na świecie (Stacja Kultura/Czwórka)
Antonio Stradivari w swej pracowni
Antonio Stradivari w swej pracowniFoto: Wikimedia Commons

skrzypce 1200x660.jpg
Skrzypce. instrument stworzony z natury

Słynny lutnik z Cremony stworzył około tysiąca instrumentów, m.in. skrzypiec, albówek, wiolonczel. Sam Mesjasz przetrwał 300 lat w doskonałym stanie i dziś znajduje się dziś w angielskim muzeum Ashmolean w Oxtordzie. Kilka sztuk Stradivariusów na przestrzeni lat trafiło także do naszego kraju.

- Na skrzypcach Stradivariego grał m.in. Karol Lipiński, wielki konkurent Henryka Wieniawskiego. Zaś instrument innego wirtuoza Bronisława Hubermana skradziono w latach 30. ubiegłego stulecia. Skrzypce te odnaleziono dopiero 50 lat później, ale nigdy już nie powróciły one do naszego kraju - opowiadał Lisiecki.

Mówił także m.in. o historii kradzieży skrzypiec profesora z Bostonu, Romana Totenberga. Jak jego instrument znalazł się na liście zainteresowań FBI i gdzie podziewał się przez kilkadziesiąt lat, zanim nie został odnaleziony w 2015 roku. Zapraszamy do wysłuchania materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Michał Piwowarek

Data emisji: 23.12.2016

Godzina emisji: 10.45

kd/jsz

Czytaj także

Kacper Nowak. Polak, który gra dla królów

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 12:05
Jest laureatem prestiżowego konkursu im. Johannesa Brahmsa w Austrii, zdobył pierwszą nagrodę w konkursie I-Solisti- Ottoboni w Belgii, a do tego koncertował przed belgijską rodziną królewską oraz władzami Holandii i Korei Południowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tekla Bądarzewska. Pianistka z kraterem

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 10:00
- Prostą melodia na czterech akordach podbiła serca ludzi na całym świecie - tak o Tekli Bądarzewskiej, artystce z własnym kraterem na Wenus, opowiada prof. Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edyta Krzemień - flażolet ma w swym głosie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 16:08
- Na aktorskim etacie byłabym ograniczona - mówi Edyta Krzemień, aktorka musicalowa. - Mnie zbyt wiele rzeczy interesuje, chcę być w zbyt wielu miejscach na raz, nie chcę z niczego rezygnować - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń