Atlas Sztuki. Współczesna twórczość w sercu Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 14:27
- W życiu nie myślałem, że będę prowadził galerię sztuki współczesnej - wyznał w rozmowie z Michałem Piwowarkiem Jacek Michalak, prezes zarządu łódzkiego Atlasu Sztuki.  
Audio
  • Co można zobaczyć w łódzkim Atlasie Sztuki? (Stacja Kultura/Czwórka)
Pokaz kolekcji Olgi Nieścier. Atlas Sztuki, Łódź, czerwiec 2004 roku
Pokaz kolekcji Olgi Nieścier. Atlas Sztuki, Łódź, czerwiec 2004 rokuFoto: PAP - Grzegorz Michałowski gm/hm

Z wykształcenia chemik Jacek Michalak prowadzi łódzką galerię sztuki współczesnej od jej powstania w styczniu 2003 roku. - Jej pomysłodawcą jest Andrzej Walczak, architekt i fotograf z Grupy Atlas - wspominał zaproszony gość. - To, że nie jesteśmy typowymi przedstawicielami świata sztuki, pomaga nam znajdować jej inne wartości - przekonywał.  

Posłuchaj też:
Dali muzeum jajka 1200x660.jpg
"Najpierw było jajko, potem pojawiła się sztuka" 

W "Stacji Kultura" Jacek Michalak nakreślił też historię budynku na tyłach ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, gdzie obecnie Atlas Sztuki mieści się. - To bardzo ciekawy obiekt na środku dużego podwórza. Pierwotnie, jeszcze w XIX wieku, miało to być miejsce teatru żydowskiego, potem stało się jedną z hal miejskiego targu. Po II wojnie światowej mieściła się tam drukarnia oraz pracownie pomaturalnego studium protetycznego, a przed pojawieniem się Atlasu budynek przez 15 lat stał pusty - opowiadał Jacek Michalak.

Jakie obawy świata sztuki towarzyszyły otwarciu galerii w 2003 roku? Czy Atlas Sztuki jest tylko dla amatorów sztuki współczesnej? Czy prowadzenie prywatnej galerii do trudny kawałek chleba? O czym jest wystawa o enigmatycznym tytule "283x100x27, 12x6x5", którą w Atlasie Sztuki można odwiedzać do końca kwietnia? Tego wszystkiego dowiecie się słuchając nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Jacek Michalak (prezes zarządu Atlasu Sztuki w Łodzi)

Data emisji: 21.04.2017

Godzina emisji: 10.17

jsz/kul

Czytaj także

Dzieci. Najlepsi eksperci od sztuki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 13:41
Jak przekonywały Czwórkowe rozmówczynie Karolina Rodanowicz i Agnieszka Sinnicka, współautorki platformy "Spotlight Kids", promującej sztukę współczesną wśród dzieci - ludzi od zwierząt różni to, że każde doświadczenie jest formujące, a szczególnie w przypadku dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plakaty jak winylowe płyty. Popadną w zapomnienie?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 12:55
- Współczesna sztuka wiąże się z działaniem na różnych płaszczyznach. Plakat także rozwija się wielotorowo - mówił w Czwórce Jonasz Koperkiewicz, doktorant na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mirella von Chrupek i jej świat z domieszką magii

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 16:20
- Przede wszystkim jestem fotografką i kolekcjonerką. Zajmuję się uwiecznianiem na zdjęciach małych stworzeń i zbieram rzeczy piękne, co często jest całkiem względne - mówiła zaproszona przez Czwórkę Mirella von Chrupek, z którą rozmawialiśmy między innymi o obchodzonych w tym roku drugich urodzinach jej "Gablotki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Interdyscyplinarna sztuka w przestrzeni mieszkalnej

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 12:22
- W dzisiejszych czasach nasza percepcja otrzymuje wiele bodźców. Jest kształtowana przez różne dziedziny artystycznej ekspresji, które się ze sobą krzyżują w sztuce i w edukacji - wyjaśniała w "Stacji Kultura" Weronika Lewandowska menedżerka artystyczna nowej przestrzeni i platformy artystycznej W-arte!.  
rozwiń zwiń