Podróż po mieście miłości śladami bohaterów "O północy w Paryżu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 14:23
Scenerie znane z filmów Woody'ego Allena: eklektyczny Nowy Jork z "Manhattanu" czy "Annie Hall", egzotyczna Katalonia z "Vicky, Cristina, Barcelona", odrealnione Coney Island sportretowane w najnowszym obrazie "Na karuzeli życia" sprawiają, że mamy ochotę natychmiast spakować walizki i ruszyć w podróż.
Audio
  • List miłosny do miasta. Paryż oczami Amerykanina (Stacja kultura/Czwórka)
Kadr z filmu O północy w Paryżu (2011) w reż. Woodyego Allena. Na zdj. Marion Cotillard i Owen Wilson
Kadr z filmu "O północy w Paryżu" (2011) w reż. Woody'ego Allena. Na zdj. Marion Cotillard i Owen WilsonFoto: mat. pras./Kino Świat

Czy to, co widzimy na ekranie jesteśmy w stanie odnaleźć na ulicach miast, które filmował reżyser? Możemy zorganizować taką podróż na własną rękę przemierzając ulice Rzymu, czy Nowego Jorku tworząc własną, filmowo-podrożniczą mapę. O wyprawie śladami bohaterów "O północy w Paryżu" opowiada Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka bloga "Zwierz Popkulturalny". - Początkiem podróży po stolicy Francji w filmie jest wycieczka pary Amerykanów i ich doskonale wykształconego znajomego. Przybywają do Paryża, aby odwiedzić najważniejsze z punktu widzenia kultury i historii miejsca - opowiadała. - Ich trasa jest bardzo tradycyjna: zaglądają do muzeum Rodina, ogrodów Moneta i Wersalu. Dopiero w dalszej części filmu, razem z głównym bohaterem Gilem odkrywamy Paryż nieznany - zdradzała.

Jakie miejsca odnalazł w Paryżu główny bohater historii Allena? W jaki sposób reżyser połączył wątki historii, sztuki i literatury? Czy punkty znane z filmowych kadrów będziemy w stanie odnaleźć na mapie miasta? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

Data emisji: 4.05.2018

Godzina emisji: 11.40

ac/kul

Czytaj także

"Człowiek w przystępnej cenie". Inne reportaże z Tajlandii

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 10:39
Tajlandia to kraj, znany Polakom głównie ze zdjęć w folderach turystycznych. Tymczasem, jak przekonywała w Czwórce Urszula Jabłońska, to także kraj przepełniony strachem. - Ludzie żyją tam w różnych formach współczesnego niewolnictwa - opowiadała autorka książki "Człowiek w przystępnej cenie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak smakują filmy Woody'ego Allena?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 15:43
Posiłki w filmach Allena pojawiają się bardzo często. Choć nie są motywem przewodnim żadnego z nich, często stają się metaforą dynamiki związku oraz tłem dla kluczowych wydarzeń w historii opowiadanej przez reżysera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja: imprezy w pociągach i skitour w śniegu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 12:40
- Po Rosji najlepiej podróżować koleją. Przy czym należy pamiętać, że obowiązuje tam specyficzna kultura jazdy tym środkiem transportu - opowiada Dorota Chojnowska, autorka bloga "Ale piękny świat".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Norweg jest "szczęśliwy jak łosoś"?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 12:00
- "Skandynawowie są zimni i zdystansowani", usłyszałam przed pierwszym wyjazdem. Wystarczyło kilka dni, żebym przekonała się, że Norwegowie są pomocni, ale cenią strefę prywatną - opowiada Anna Kurek, autorka książki "Szczęśliwy jak łosoś".
rozwiń zwiń