Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. Nagrody Nobla w chemii

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 13:36
Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2020 otrzymały Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna za "za opracowanie jednego z najdoskonalszych narzędzi w genetyce", czyli metodę edycji genomu CRISPR/Cas9.

nobel medycyna 2020 pap 1200.jpg
Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznane

ZOBACZ TAKŻE Kto dostanie Nagrodę Nobla? Tydzień Noblowski z Czwórką >>>

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przypadła francuskiej mikrobiolog, genetyk i biochemik Emmanuelle Charpentier, szefowej Instytutu Biologii Infekcyjnej Maxa Plancka w Berlinie, oraz biolog molekularnej z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley Jennifer A. Doudnie - za opracowanie jednego z najdoskonalszych narzędzi w genetyce: metody edycji genomów CRISPR/Cas9.

Czytaj także - Noble 2019


Posłuchaj
04:05 2020_10_07-12-30-03_PR4_Nobel chemia.mp3 Prof. Sławomir Sęk komentuje bezpośrednio po ogłoszeniu nazwisk laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (Stacja Nauka/Czwórka) 

W tym roku przyznano dwie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii/fot. P. Kuniszewicz W tym roku przyznano dwie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii/fot. P. Kuniszewicz

Czwórka pojawiła się w Centrum Współpracy i Dialogu UW, by znów uruchomić centrum informacyjne Tygodnia Noblowskiego, zapraszając - wspólnie z ekspertami Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - do śledzenia decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. - Tegoroczna nagroda jest zaskoczeniem, bo ma ona duży komponent wywodzący się z biologii molekularnej. Niemniej metoda CRISPR/Cas9 pojawiała się wśród wymienianych kandydatów do "Nobla" - tłumaczył prof. Sławomir Sęk. - To nagroda z pogranicza chemii, biologii i medycyny, jednak dziedziny te coraz bardziej się przenikają, więc nie można się dziwić, że taki jest werdykt Komitetu Noblowskiego - mówił ekspert. 

BREAKING NEWS The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2020 Nobel Prize in Chemistry to Emmanuelle...

Opublikowany przez Nobel Prize Środa, 7 października 2020

Metoda edycji genomu CRISPR/Cas9 wykorzystuje mechanizmy, które wywodzą się od bakterii, czyli z biologii. - Jednak dopracowanie tej metody i kontrolowanie jej to już czysta chemia. Chodzi o ingerencję w wiązania chemiczne i cięcie tych wiązań w sposób bardzo selektywny, w określonych miejscach - tłumaczył prof. Sławomir Sęk. - Mamy tu do czynienia z molekularnymi nożyczkami. To specyficzne białko, dzięki któremu możemy z genomu usuwać konkretne sekwencje, doprowadzamy do modyfikacji DNA. To modyfikacja na poziomie chemicznym, dlatego nagrodę tę przyznano w dziedzinie chemii.

Jak podkreślał ekspert, w tej metodzie istnieje "bardzo duży potencjał aplikacyjny", idący w kierunku inżynierii genetycznej czy biologii molekularnej.


Tydzień Noblowski z Czwórką/fot. Patryk Kuniszewicz Tydzień Noblowski z Czwórką/fot. Patryk Kuniszewicz

___

W "Stacji Nauka" zapraszać będziemy na relacje z Tygodnia Noblowskiego w Centrum Współpracy i Dialogu UW od poniedziałku do piątku (5-9 października). Kolejne specjalne wydanie audycji, która będzie nadawana z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego już w czwartek, po godz. 12.05. Eksperci tej uczelni i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wspólnie prześledzą i skomentują transmisję z gali. Patryk Kuniszewicz będzie na żywo przekazywał emocje i komentarze przedstawicieli świata nauki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: prof. Sławomir Sęk (Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 07.10.2020

Godzina emisji: 12.40

kd

Czytaj także

Zawał serca? Sprawdź, czy ci grozi

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 16:39
Rocznie w Polsce notuje się ponad 70 tys. zawałów serca. Chorują coraz młodsi, nawet przed 30. rokiem życia. - Powodem może być zła dieta, brak ruchu, ale przede wszystkim brak podstawowej wiedzy - mówił prof. Marek Postuła. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Supersoczewka - jednym spojrzeniem uruchamiasz smartfona

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 16:38
Pisanie wiadomości za pomocą wzroku, wyszukiwanie haseł w internecie jednym spojrzeniem - brzmi jak science fiction? Francuscy naukowcy udowadniają, że jest to możliwe. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice. Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznane

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 13:36
Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 2020 r. zostali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice. Wyróżniono ich za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV)
rozwiń zwiń