"Niemożliwy do pomylenia poetycki głos". Louise Glück z literackim Noblem

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 13:36
Amerykańska pisarka, poetka i eseistka Louise Glück została nagrodzona literackim Noblem 2020 za "niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie".
Louise Glck z literackim Noblem
Louise Glück z literackim NoblemFoto: SHAWN THEW/PAP/Shutterstock.com/Graf. Czwóka

nobel medycyna 2020 pap 1200.jpg
Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznane

ZOBACZ TAKŻE Kto dostanie Nagrodę Nobla? Tydzień Noblowski z Czwórką >>>

Louise Glück nie jest w Polsce znana prawie w ogóle. Dotąd nie wydano u nas jej twórczości, choć autorka ma już Pulitzera (za tom "The Wild Iris") czy National Book Award (za "Faithful and Virtuous Night"). W swoich utworach często nawiązuje do mitologii greckiej i rzymskiej, które łączy z wątkami autobiograficznymi. 

Laureatka urodziła się w Nowym Jorku w 1943 roku i jest absolwentką Sarah Lawrence College oraz Uniwersytetu Columbia. To 16. kobieta z tą nagrodą. Ostatnim poetą z Noblem był dotąd szwedzki twórca Tomas Tranströmer, który otrzymał statuetkę w 2011 roku. Anders Olsson ze Szwedzkiej Akademii wyjaśniał w laudacji, że głos Louise Glück jest bezkompromisowy, a w jej dziełach "komizm łączy się z kąśliwym dowcipem".

Źr. Nobel Prize/Announcement of the 2020 Nobel Prize in Literature

Czytaj także:


Posłuchaj
03:32 2020_10_08-12-15-16_PR4_Nobel literatura.mp3 Prognozy - tuż przed ogłoszeniem wyników (Stacja Nauka/Czwórka)
Posłuchaj
00:29 2020_10_08-14-00-34_PR4_Literatura nobel.mp3 Literacka Nagroda Nobla 2020 - ogłoszenie nazwiska zwycięzcy (Wiadomości Radiowej Czwórki)

Laureatka zadebiutowała w 1968 roku tomem "Firstborn" i wkrótce po tym została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych amerykańskich poetek. Louise Glück opublikowała w sumie dwanaście zbiorów poezji i kilka tomów esejów o poezji. W swoich wierszach dużo miejsca poświęca nie zawsze pięknemu dzieciństwu, a miejsce tam znajdują też głosy Dydony, Persefony i Eurydyki - porzuconych, ukaranych, zdradzonych. Jak wyjaśniał tegoroczną decyzję Anders Olsson ze Szwedzkiej Akademii - autorka jest "szczera i bezkompromisowa, bez śladu poetyckiego ornamentu". 

BREAKING NEWS The 2020 Nobel Prize in Literature is awarded to the American poet Louise Glück “for her unmistakable...

Opublikowany przez Nobel Prize Czwartek, 8 października 2020

Czwórka pojawiła się w Centrum Współpracy i Dialogu UW, by znów uruchomić centrum informacyjne Tygodnia Noblowskiego, zapraszając - wspólnie z ekspertami Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - do śledzenia decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. - Mamy wielu kandydatów, ale nie prognozujemy. W przypadku Olgi Tokarczuk nasz sen się ziścił. To była realizacja naszych marzeń - tłumaczyła przed ogłoszeniem wyniku arabistka dr Magdalena Kubarek z Uniwersytetu Warszawskiego. 

___

W "Stacji Nauka" codziennie zapraszamy na relacje z Tygodnia Noblowskiego w Centrum Współpracy i Dialogu UW. Kolejne specjalne wydanie audycji, która będzie nadawana z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego już w piątek, po godz. 12.05. Emocje i komentarze przedstawicieli świata nauki na żywo będzie przekazywał Patryk Kuniszewicz.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Mgdalena Kubarek (arabistka, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 08.10.2020

Godzina emisji: 12.10

kd

Czytaj także

Zawał serca? Sprawdź, czy ci grozi

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 16:39
Rocznie w Polsce notuje się ponad 70 tys. zawałów serca. Chorują coraz młodsi, nawet przed 30. rokiem życia. - Powodem może być zła dieta, brak ruchu, ale przede wszystkim brak podstawowej wiedzy - mówił prof. Marek Postuła. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Supersoczewka - jednym spojrzeniem uruchamiasz smartfona

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 16:38
Pisanie wiadomości za pomocą wzroku, wyszukiwanie haseł w internecie jednym spojrzeniem - brzmi jak science fiction? Francuscy naukowcy udowadniają, że jest to możliwe. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice. Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznane

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 13:36
Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 2020 r. zostali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice. Wyróżniono ich za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV)
rozwiń zwiń