Hanami - japońskie święto wiosny [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 12:00
Hanami głównie kojarzy się z jasnoróżowymi kwiatami kwitnącej wiśni, które obsypują tysiące parków w Japonii. Dlatego też Japonia nazywana jest również Krajem Kwitnącej Wiśni.
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: TNShutter/shutterstock

kuchnia japonia osaka street food shutterstock 1200.jpg
Japonia. Zanim pojedziesz - poznaj zasady

Hanami dosłownie oznacza "oglądanie kwiatów". - Pierwszą z oznak zbliżającej się wiosny są kwitnące śliwy. Można je już podziwiać pod koniec lutego, zaś kilka tygodni później nastaje okres wiśni - sakury, które swym pięknem przyćmiewają wcześniejsze owoce - mówi Agnieszka Ciesielska, eventowa blogerka. - Kwiaty są obecne wszędzie, między innymi w parkach dużych miast.


Posłuchaj
04:25 Czwórka/Stacja Kutlura - kraj kwitnącej wiśni.14.04.2021.3 Z Agnieszką Ciesielską rozmawiamy o japońskim święcie Hanami (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- W tym czasie Japończycy zwalniają tempo, robią pikniki na trawie, celebrują wiosnę realną w niej obecnością. Gałązka wiśni może symbolizować ulotność i kruchość naszego życia, opadające płatki kwiatów pokazują, że nasze życie jest delikatne, ale też piękne - tłumaczy blogerka. - Pierwsze wiśnie kwitną już w styczniu, na południu na Okinawie, a ostatnie na wysuniętej na północ Hokkaido. Więc w zależności od strefy klimatycznej Japończycy mogą celebrować Hanami na przestrzeni 4 miesięcy.


Discover Nippon/4K Japan Tokyo Cherry Blossom (sakura) 2021


Najczęściej jest to przełom marca i kwietnia, a że jest to święto narodowe, Japończycy mają wolne i spędzają czas na świętowaniu z rodzinami. Jak mówi przesąd, pracując w tym czasie, można na siebie ściągnąć nieszczęście. Zwyczaj wiosennego świętowania pochodzi z Chin. Pierwszym, który docenił piękno kwiatów wiśni, był żyjący w VIII wieku cesarz Saga, który w swoim ogrodzie w Kioto wydawał przyjęcia pod kwitnącymi drzewami sakury.

Sprawdź także:

Jak mówi gość audycji, Japonia zapożyczyła ten obyczaj. Początkowo przyjął się wśród arystokracji i samurajów. Podczas obchodów święta zapewnione były atrakcje takie jak pokazy władania mieczem, szermierki samurajskiej, pokazywano sztukę tworzenia ikebany - pięknych kompozycji kwiatowych. Można było wspólnie wykonać origami i pouczyć się sztuki kaligrafii, pisząc swoje imię. Wieczorami parki były wypełnione światłem czerwonych latarni, tak, żeby oświetlić aleje pełne ukwieconych drzew. Podobnie się to odbywa obecnie, wiele atrakcji towarzyszy świętu Hanami, odbywają się warsztaty dla dużych i małych. Część Japończyków przychodzi w swoich kimonach, żeby bardziej uświetnić ten moment.​***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: 

Data emisji: 14.04.2021

Godzina emisji: 10:08

aw

Czytaj także

Co jadali królowie? "Jagiełło nie znosił jabłek, Jadwiga jadała słowiki"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 15:28
Władysław Jagiełło nie znosił jabłek. Uwielbiał za to gruszki, które uchodziły w średniowieczu - ze względu m.in. na swój kształt - za przysmak typowo kobiecy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety wpisane w naturę - cykl niezwykłych fotografii

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 20:46
Projekt fotograficzny "Kobieta Natura" zaczął powstawać na początku sierpnia. To cykl fotografii, poprzez które autorka Antonina Dolani chce pokazać, że "każda z kobiet jest częścią świata, po którym stąpa".
rozwiń zwiń