Multimedialna naczepa i wirtualny teatr. O projektach "Niepodległej"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 14:50
- Wchodzimy do multimedialnej naczepy, która jeździ po całym kraju i dowiadujemy się o Polkach i Polakach, którzy swoim działaniem rozsławiali nasz kraj na całym świecie - o projekcie "Iskry Niepodległej" opowiada Wioletta Łabuda z Biura "Niepodległa". 
W sierpniu nowoczesna naczepa z wyjątkową ekspozycją Iskry Niepodległości zawita do Chodzieży, Grodziska Mazowieckiego, Konina, Oborników, Paradyża, Poznania i Węgrowa.
W sierpniu nowoczesna naczepa z wyjątkową ekspozycją "Iskry Niepodległości" zawita do Chodzieży, Grodziska Mazowieckiego, Konina, Oborników, Paradyża, Poznania i Węgrowa.Foto: Niepodległa org/mat. prasowe
  • Biuro "Niepodległa" to państwowa instytucja kultury, której celem jest realizacja zadań z zakresu polityki pamięci i wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości i symboli wspólnych dla polskiej historii i tożsamości.
  • Jednym z projektów są "Iskry Niepodległej" - to mobilne widowisko edukacyjne popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników.
  • "Niepodległa" zaprasza także na "wirtualny teatr historii", czyli film "Wiktoria 1920" zrealizowany w technologii VR.

"Iskry Niepodległej" - kim są bohaterowie spektaklu?

Bohaterami spektaklu są sportowcy, artyści, ludzie kultury, naukowcy, podróżnicy i społecznicy. - Często są to postaci nieznane nam na co dzień, a dla historii Polski "przełomowe" - przyznaje rozmówczyni Adama Smolarka. - Każdy dziś ma smartfon w kieszeni, ale niekoniecznie wie, że prekursorem pewnych rozwiązań technologicznych zastosowanych w urządzeniu był Jan Czochralski

"Iskry Niepodległej" to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w obszarze pamięci, dzięki czemu historia Polski i wartości dla Polaków najistotniejsze mogą być prezentowane w sposób interesujący i atrakcyjny dla różnych grup odbiorców, także tych najmłodszych, zachęcając ich do pogłębiania wiedzy w tym zakresie. To część historii, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę, to opowieść o potencjale naszej wspólnoty.

Posłuchaj
18:01 CZWÓRKA Stacja Kultura - niepodlega 15.052023.mp3 Kino historyczne VR i mobilne widowisko edukacyjne "Iskry Niepodległej" - o projektach edukacyjnych Biura "Niepodległa" (Stacja Kultura/Czwórka)

Widowisko z efektem "wow"

- Nasza narracja jest tak skomponowana, żeby widz dowiedział się o wszystkich postaciach w pigułce. Więcej szczegółów podajemy w specjalnej aplikacji - dodaje rzeczniczka Biura "Niepodległa". - "Iskry Niepodległej" to tak naprawdę opowieść o marzeniach, które się zrealizowały. Po obejrzeniu spektaklu, jest ten efekt "wow": ile rzeczy Polakom udało się zrobić i jak wielu z nich docenił świat.

Iskry Niepodległej / Zwiastun / Niepodległa

Wirtualny teatr historii

Z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej "Niepodległa" przygotowała wiele wydarzeń, które zapraszają do wspólnego świętowania jednej z najważniejszych militarnych potyczek w dziejach świata - wśród nich pokazy filmu "Wiktoria 1920". Dzięki technologii Virtual Reality uczestnicy pokazu przenoszą się w sam środek wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej. Wcielając się w postać jednego z bohaterów, towarzyszą grupie podejmującej próbę doręczenia tajemniczego meldunku na Cytadelę. - Film trwa 26 minut i podobno jest najdłuższą produkcją VR na świecie - opowiada Wioletta Łabuda.

"Wiktoria 1920" - Making Of / Niepodległa

Sprawdź też:

Widz znajduje się w samym środku akcji - ma możliwość wyboru, na co chce skierować wzrok, a dźwięk jest dopasowany i ulega wzmocnieniu lub osłabieniu, w zależności od tego, z której strony dochodzi. - Można powiedzieć, że akcję odczuwamy na własnej skórze. Dotyczy to emocji, które wiążą się z samym filmem, ale też zmieniającej się scenerii i tego, że możemy jej doświadczać. Dlatego mówimy o tym projekcie, że jest wirtualnym teatrem. 

ZOBACZ TAKŻE Serwis specjalny "Bitwa Warszawska 1920" <<<

Bitwa Warszawska 1920 - serwis specjalny <<<

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Adam Smolarek

Data emisji: 15.08.2023

Godzina emisji: 10.15

kul/ans

Czytaj także

4 czerwca 1989 - wirtualna podróż do przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 13:00
Jak co roku Dom Spotkań z Historią przypomina pierwsze, częściowo wolne wybory w 1989 roku. Z powodu pandemii obchody rocznicy odbędą się symbolicznie - w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zgruzowstanie Warszawy. "W ruinach było życie"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 16:50
- W przypadku Warszawy ruiny traktujemy jako symbol strat wojennych, tego, co było i co zostało nam odebrane. Ale w latach 40. XX wieku ruiny miały też pozytywny wydźwięk. Były materiałem, z którego odbudowywano stolicę Polski. W ruinach odnajdowano życie - mówi Adam Przywara, kurator wystawy "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949".
rozwiń zwiń