Tam, gdzie Ziemia zaczęła krążyć

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 13:00
O pierniku, Koperniku i innych toruńskich atrakcjach mówiła w plenerowym studiu Czwórki przewodnik Bogusława Sypniewska.
Audio


– Nie wiadomo kto ulepił pierwsze ciasto piernikowe, kto zmieszał mąkę z przyprawą korzenną i miodem – stwierdza Bogusława Sypniewska, gość „Poranka”, zastrzegając tym samym, że toruńskie pierniki miały za zadanie nie tylko smakować, ale również wyglądać.

– Po  Zamku krzyżackim zostały tu jedynie ruiny. Co ciekawe, zachowała się nie tylko wieża zamku, z której dziś można podziwiać panoramę miasta, ale także piętnastowieczna toaleta, zwana wówczas gdaniskiem. Choć, z oczywistych względów, toaleta już nie funkcjonuje, spłuczka działa do dziś… – zauważa przewodnik w plenerowym studiu Czwórki.

– Najważniejszy punkt w mieście, punkt niemalże orientacyjny, to oczywiście pomnik Kopernika – podkreśla przewodnik . – Kolejnym wartym zwiedzenia miejscem jest Krzywa Wieża. Wiąże się z nią znana legenda – ten, kto zdoła podeprzeć i „utrzymać” jej ciężar, jest uczciwym człowiekiem, a jego sumienie jest czyste. Oczywiście, niewielu się to udaje – przekonuje przewodnik.

– W Bazylice Katedralnej śś. Janów - Jana Chciciela i Jana Ewangelisty, zobaczyć można chcielnicę, w której przyjął chrzest sam Kopernik. Na wieży katedry zaś znajduje się Tuba Dei, inaczej Trąba Boża. Wiąże się z nią historia sięgająca XV w. –  zdradza gość Romka Wójcika. Ówcześni mieszczanie, obawiając się końca świata, który miał nastąpić w 1500 roku, odlali wielki dzwon. Jego dźwięk miał przebłagać Boga, by oszczędził Toruń. Ten, według legendy, usłyszawszy prośbę torunian zapewnił miastu ochronę, zsyłając pełną matczynych i opiekuńczych uczuć anielicę.

– Dzwon jest w świetnym stanie i gra do dziś. Używany jest jedynie cztery razy do roku – przekonuje Bogusława Sypniewska.

O tym co i dlaczego warto zobaczyć w Toruniu posłuchaj w rozmowie z Bogusławą Sypniewską

 

Am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KONKURS - Październik z Blu-rayem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 11:00
Do wygrania odtwarzacze Blu-Ray 3D i zestaw kina domowego!!!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomorzanin odpadł z hokejowej Ligi Mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2010 19:36
Hokeiści na trawie Pomorzanina Toruń nie awansowali do kolejnej rundy Ligi Mistrzów. Swoje szanse stracili przegrywając wysoko z Oranje Zwart Eindhoven.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka w Wielkim Mieście - TORUŃ

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 07:15
Czwórka gościła w mieście Kopernika i pierników. Ekipę Programu 4 można było spotkać 22 i 23 października w Dworze Artusa na toruńskim Starym Mieście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepokorny festiwal

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 13:59
"Bo każdy ma w sobie bunt" - pod tym hasłem odbyła się 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjść ze sztuką na ulice

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 15:00
Jesienią tego roku w Toruniu odbył się 3. Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach, "Art Moves".
rozwiń zwiń