Kiedy archeologom znudzi się piasek...

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 10:50
Archeologia podwodna to dziedzina mało znana, ale dostarczająca ważnych odkryć. Przybliżyć ma ją wystawa otwarta w Instytucie Archeologii UW.
Audio
  • Dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski o podwodnej archeologii

Na ogół grzebią w ziemi. W glinie lub w piasku, szukają śladów dawnych cywilizacji. Archeolodzy. Naukowcy, którzy najlepiej czują się u podnóża piramid albo wśród pozostałości wczesnośredniowiecznych grodzisk. Albo pod wodą (sic!). W Instytucie Archeologii UW otwarto właśnie wystawę poświęconą archeologii podwodnej.

– Staramy się rozszerzać zakres naszych zainteresowań i badać stanowiska podwodne, rozwijać ten rodzaj aktywności, bo to przecież również sport – mówił w „Poranku” Czwórki dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Instytut przeprowadzał ostatnio między innymi badania dna Wisły w poszukiwaniu skarbów zatopionych w rzece w czasach potopu szwedzkiego. Niestety wysoki stan wody uniemożliwił dokończenie ekspedycji.

Wystawa „Archeolodzy pod wodą” w Instytucie Archeologii UW prezentuje zdjęcia zrobione nie tylko przez archeologów, ale również przez zaprzyjaźnionych z Instytutem fascynatów archeologii i miłośników podwodnej fotografii.

Widoczne na zdjęciach znaleziska bywają zaskakujące. – Są zupełnie nowożytne stalowe wraki, chociażby niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein (którego salwa w kierunku Westerplatte rozpoczęła II wojnę światową, a którego szczątki spoczywają na dnie północnego Bałtyku – red.). Jest też starożytna ceramika, na przykład ładunek amfor z wraku z pierwszego wieku p. n. e. znaleziony u wybrzeży liguryjskich (dzisiejsze Włochy – red.) – wymienia Radosław Karasiewicz-Szczypiorski.

Rarytasem są zdjęcia zrobione w wodach Morza Czerwonego, przedstawiające opuszczoną bazę kapitana Jacques’a Cousteau, francuskiego podróżnika, legendy podwodnych ekspedycji. W bazie badano wpływ, jaki ma na organizm ludzki długotrwałe przebywanie pod wodą.

Więcej w rozmowie Romka Wójcika z dr. Radosławem Karasiewiczem-Szczypiorskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Czytaj także

Smuga pędzla na tafli Świtezi

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 14:18
Tradycyjne malarstwo i technika komputerowa mogą tworzyć wspaniały duet estetyczny. Dowodem jest najnowszy film Kamila Polaka "Świteź".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazda płynna i ekologiczna

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 11:45
Aby żyć ekologicznie, niekoniecznie trzeba przesiąść się na rower. Można jeździć samochodem, byle z głową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokażą na zdjęciach swą miłość do rzek

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 13:47
W konkursie "Temat: Rzeka" wezmą udział zdjęcia i filmy, których bohaterkami są polskie rzeki. – Chcieliśmy skłonić ludzi, by poszli nad rzekę i się w niej zakochali – mówi organizatorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeologiczna wyprawa na Krym

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 22:05
W "Wieczorze Naukowym" opowieść o spotkaniach plemion greckich, sarmackich i słowiańskich na Krymie.
rozwiń zwiń