Jazda płynna i ekologiczna

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 11:45
Aby żyć ekologicznie, niekoniecznie trzeba przesiąść się na rower. Można jeździć samochodem, byle z głową.
Audio

– Najważniejsze to nie szaleć i jeździć płynnie – przekonuje Małgosia Kąkol, koordynatorka projektu "Akademia ekojazdy: ekojazda – ale jazda!". Nie każdego stać na kupno samochodu elektrycznego lub z napędem hybrydowym. Należy jednak pamiętać, że – niezależnie od typu auta – sposób, w jaki go używamy, ma ogromny wpływ na środowisko.

Jak uprawiać ekologiczną jazdę? – Trzeba ograniczać wszystko, co zmienia aerodynamikę samochodu na niekorzyść i spowalnia go – tłumaczy gość "Poranka". Ważne, by nie zapychać bagażnika ciężkimi, często nieprzydatnymi rzeczami. Im samochód lżejszy, tym mniejsze jest spalanie. Należy również regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, starać się też nie otwierać okien podczas jazdy.

Kluczem do sukcesu w postaci niższego zużycia paliwa i mniejszej emisji spalin jest również płynna jazda. Nie można ruszać i hamować gwałtownie. Najbezpieczniejsze dla samochodu i przy tym najbardziej ekologiczne jest hamowanie silnikiem, a więc wytracanie prędkości przez ujmowanie gazu i redukowanie biegów.

Gość Czwórki promuje również nietypowy sposób na korki. – Zamiast jeździć pięcioma samochodami, można zabrać do swojego auta rodzinę i przyjaciół jadących w tym samym kierunku – radzi Małgosia Kąkol. – Ale czy ten pomysł spodobałby się przeciętnemu kierowcy, to już budzi pewne wątpliwości – przyznaje.

Na forum internetowym akcji można zadawać pytania, na które odpowiedzą eksperci. Organizatorzy mają także w planach szkolenia dla dziennikarzy. Akcję zakończy happening na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Wszelkie informacje na temat "Akademii.." na stronie akademiaekojazdy.pl

Am

Aby dowiedzieć się więcej kliknij w ikony dźwięku w boksie "Posłuchaj" Po prawej stronie.

Czytaj także

Cellulit jak natrętny kochanek

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 13:44
"Jak się pozbyć cellulitu" to nie kpiny z mężczyzn, a świetna komedia dla par - zapewnia aktorka Maja Hirsch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paszport dla outsidera

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 18:04
Jezus grający w kultową strzelankę to jeden z bohaterów powieści "Balladyny i romanse" Ignacego Karpowicza, za którą pisarz dostał "Paszport Polityki". Czego bogowie szukają na Ziemi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Emma", czyli: przyjaciele potrafią

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 19:00
Hostel "Emma" to wspólne przedsięwzięcie grupy przyjaciół zrzeszonych w spółdzielni. Zdaniem jej prezes, w biznesie przyjaźń sprawdza się lepiej niż bezwzględna rywalizacja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy archeologom znudzi się piasek...

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 10:50
Archeologia podwodna to dziedzina mało znana, ale dostarczająca ważnych odkryć. Przybliżyć ma ją wystawa otwarta w Instytucie Archeologii UW.
rozwiń zwiń