Bo przemawiać, to trzeba umieć

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 11:00
Większość z nas na myśl o powiedzeniu kilku słów przed publicznością zaczyna się denerwować. Drżą nam ręce, głos staje się cichy i niepewny. Są jednak ludzie, którzy świetnie radzą sobie z takimi wystąpieniami - o czym była mowa w "Poranku".
Audio

Od blisko stu lat sztuki przemawiania naucza międzynarodowa organizacja Toastmasters. W Polsce jej członkowie zrzeszeni są w 18 klubach, m.in. w Warszawie, Krakowie i Katowicach.

- Mamy u nas taką fajną maksymę, że komunikacja nie jest opcjonalna. Nie można sobie wybrać, że nie komunikujemy się z kimś, chyba że ktoś wyniesie się do puszczy i tam zamieszka. Uczymy tego pod postacią wystąpień publicznych, która być może jest najtrudniejszą formą komunikacji - mówił w Czwórce Michał Paluchowski z klubu Toastmasters Speaking Elephants.

Proces nauki oferowany przez organizację Toastmasters jest wieloetapowy. - Zaczyna się od podstawowego podręcznika kompetentnego mówcy. Kolejny etap to organizacja przemówienia, czyli wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Dalej jest cel, język ciała, odpowiednie słownictwo i vocal variety, czyli dostosowanie barwy głosu w zależności od tego, co mówimy. W następnej kolejności dochodzą zaawansowane podręczniki - tłumaczył gość Olgi Mickiewicz i Romka Wójcika.

Więcej o sztuce przemawiania w nagraniu audycji.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ballada o stanie wojennym", czyli historia spisana przez licealistki.

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 21:00
- To było szalenie miłe, kiedy po premierze książki przychodzili ludzie, z którymi robiłyśmy wywiady i przytulali nas - mówiły w Czwórce młode autorki publikacji o wydarzeniach z początku lat 80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Dzikowska i mistrzowie malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 10:00
- Te wywiady powstały na przestrzeni lat i prawie połowa artystów, z którymi rozmawiałam jest już w innym świecie - mówiła w Czwórce podróżniczka i autorka książki wydanej w serii "Artyści mówią".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakupy prosto od rolnika

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 08:00
Coraz więcej mieszkańców miast zrzesza się w grupy, które z pominięciem pośredników zapewniają sobie stały dostęp do świeżych warzyw i owoców.
rozwiń zwiń