Specjaliści IT wciąż na wagę złota

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 09:00
Od stycznia najwięcej ogłoszeń o pracę W Polsce dotyczyło branży informatycznej. Badania wykazują, że najprawdopodobniej ta sytuacja nie zmieni się przez najbliższe 10 lat.
Audio
  • Dzisiejszy rynek pracy - materiał Kasi Tarnopolskiej
  • O zawodzie informatyka opowiada dr hab. Adam Wierzbicki

Co czwarte ogłoszenie, w którym poszukiwani są pracownicy, dotyczy stanowiska związanego z informatyką. Od stycznia było ich już 21 tysięcy. Nic więc dziwnego, że Instytut Geofizyki PAN, wraz z Edukacją Pro Futuro, zdecydowały się na organizację spotkań dla nauczycieli, na których uczą, jak wykorzystywać nowe technologie w szkołachby szkolić właśnie takich specjalistów.

- Zależy nam by zwiększyć zainteresowanie uczniów podejmowaniem studiów na kierunkach matematycznych, przyrodniczych, technicznych. Tych, które mają kluczowe znaczenie dla gospodarki opartej na wiedzy - wyjaśnia Agata Goździk z instytutu Geofizyki PAN. - Dokonujemy tego, stosując kilka innowacyjnych sposobów. Bazujemy na bardzo nowoczesnej metodyce i dysponujemy platformą e-learnigową z bogatym materiałem edukacyjnym do wykorzystania przez nauczycieli - dodaje.

Dzisiejsze młode pokolenia nie wyobrażają sobie życia bez komputera, smartfonów, itp. Dlatego podjęto decyzję by te urządzenia stale wykorzystywać w procesie edukacji i od początku "zarażać" dzieci oraz młodzież pasją do przedmiotów ścisłych. - Fizyka, matematyka, chemia mogą zaskakiwać i przyciągać. To nie jest tylko siedzenie w książkach - mówi Leszek Lutowski z Edukacji Pro Futuro.

Posłuchaj materiału Kasi Tarnopolskiej i dowiedz się, jak można w dzieciach i młodzieży rozbudzić pasję do nauk ścisłych.

Ogromne zapotrzebowanie na specjalistów IT na rynku pracy potwierdza gość Romka Wójcika, dr hab. Adam Wierzbicki z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Dziś informatyka dotyka każdej dziedziny życia, w tym Czwórkowego studia. - "Informatyk" oznacza tak naprawdę kilka różnych zawodów, nie tylko "support" do PC-tów - wyjaśnia Wierzbicki. - Informatyka stosowana jest we wszystkich dziedzinach życia, technologii i przemysłu.

Czym jest informatyka społeczna, czy w szkole można nauczyć się bycia hakerem i  kiedy informatyk przestaje się uczyć, dowiesz się słuchając audycji "Poranek".
(pj)

Czytaj także

Ukraińskie przygotowania do Euro

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 17:50
Euro 2012 już tuż, tuż... Sprawdziliśmy, jakie nadzieje wiążą z nim młodzi Ukraińcy i czy sprawa Julii Tymoszenko nie pokrzyżuje planów organizatorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dowód wdzięczności czy już łapówka?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 09:00
Czekoladki, koniak, kwiaty - to one często występują w roli łapówek, czasami jednak są zwykłym dowodem wdzięczności. Jak to odróżnić i czy komuś powinniśmy wręczać tego typu prezenty sprawdzała Olga Mickiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie najlepiej szukać pracy?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:00
Coraz mniej osób próbuje znaleźć zajęcie z pomocą przeznaczonych do tego urzędów, coraz więcej decyduje się na szukanie pracy w Internecie. Tam niestety na kandydatów czeka wiele pułapek.
rozwiń zwiń