W pierwszej pracy nie licz na kokosy

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 10:00
Jak pokazują badania, większość młodych ludzi swoją pierwszą pracę wykonuje bez podpisywania jakiejkolwiek umowy. Co ciekawe takie rozwiązanie często jest dla nich bardziej opłacalne.
Audio
  • Kasia Węsierska o zarobkach młodych ludzi w pierwszej pracy

Pierwsza praca przez młodych ludzi traktowana jest zazwyczaj jako zajęcie tymczasowe albo dorywcze. Sytuacji takiej sprzyja fakt, że pracodawcy płacą młodym ludziom niewiele i nie chcą się z nimi wiązać sztywnymi umowami. Według ankiety przeprowadzonej przez portal praca.pl 38% osób swoją pierwszą pracę rozpoczęło na czarno. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę rozpoczęło tylko 36% ankietowanych, zaś 26% osób pracowało na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło.

- Brak umowy, lub tzw. umowa śmieciowa jest często opłacalna nie tylko dla pracodawcy, który jest wtedy zwolniony z obowiązku odprowadzania składki ZUS, ale też czasami i dla samego pracownika - mówił w Czwórce Michał Filipkiewicz z portalu praca.pl. - Czasami pracodawca proponuje pracownikowi zatrudnienie na umowę, ale wtedy daje mu 500-600zł mniej na rękę. Młoda osoba, która i tak w pierwszej pracy niewiele zarabia, wybiera wtedy umowę zlecenie, czy pracę w ogóle bez umowy - opowiadał.

Połowa polskich absolwentów, którzy kończą studia, zarabia mniej niż 1486zł brutto, czyli na rekę około tysiąca złotych, zaś 10 procent zarabia poniżej 900 zł. Dlaczego tak się dzieje - dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

 

  

Czytaj także

Lepiej być kosmetyczką niż psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 10:00
W jakich zawodach w najbliższym czasie najłatwiej będzie można znaleźć pewną i dobrze płatną pracę? Okazuje sie, że najłatwiej w życiu jeszcze przez długie lata będą mieli... informatycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przygotować się do rekrutacji na staż?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 08:00
- Obecnie coraz rzadziej się zdarza, żeby na praktykach stażyści zajmowali się kserowaniem i robieniem kawy - mówiła w Czwórce Ewa Mazurczyk-Jankowska specjalista do spraw rekrutacji w firmie British American Tabacco Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie najlepiej szukać pracy?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:00
Coraz mniej osób próbuje znaleźć zajęcie z pomocą przeznaczonych do tego urzędów, coraz więcej decyduje się na szukanie pracy w Internecie. Tam niestety na kandydatów czeka wiele pułapek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjaliści IT wciąż na wagę złota

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 09:00
Od stycznia najwięcej ogłoszeń o pracę W Polsce dotyczyło branży informatycznej. Badania wykazują, że najprawdopodobniej ta sytuacja nie zmieni się przez najbliższe 10 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biznes na wakacje, a może i na Euro?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 10:00
Niestety, żeby pohandlować w trakcie mistrzostw (oczywiście legalnie) jest już nieco za późno, bo formalności związane z założeniem działalności zajmują trochę czasu. Jednak na wakacyjny biznes jeszcze nie jest za późno.
rozwiń zwiń