Dziwny kraj bez pociągów

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 16:49
W tym tygodniu w Reykjavíku temperatura nie przekroczyła 17 stopni. Na Islandię warto wyruszyć dla ochłody, zórz polarnych i kilku innych spraw.
Audio

- Tam wszystko jest dziwne - mówi Łukasz Bukowiecki ze Studenckiego Klubu Islandzkiego Uniwersytetu Warszawskiego. -  Wysiadamy z samolotu i znajdujemy się na kamienistej pustyni. Dodatkowo widzimy betonowe budynki wokół. Najczęściej następnym punktem naszej wycieczki jest Reykjavík. W stolicy mieszka 2/3 mieszkańców wyspy.

Temperatura na Islandii nie jest zbyt wysoka, ale w rocznych statystykach jest tam więcej słońca niż w Polsce. Co ciekawe, na Wyspie nie ma w ogóle połączeń kolejowych. - Na Islandii nie ma pociągów i nigdy nie było. Kiedyś była jedna kolejka w porcie, taka towarowa, ale i ona dziś nie działa - wyjaśnia Bukowiecki.

Wspaniałym bogactwem Islandii są gorące źródła - woda z głębi ziemi jest cieplutka. Jeśli zaczekamy chwilę z podróżą, to będziemy mogli obejrzeć zorze polarne. Gość Olgi Mickiewicz i Krzysztofa Grzybowskiego widział to fantastyczne zjawisko już we wrześniu. Posłuchaj audycji "4 do 4" i dowiedz się więcej na temat Islandii. 

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Beaty Kwiatkowskiej o szczęśliwych mieszkańcach Islandii.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chińczyk chce kupić dużą część Islandii

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 13:41
Miałby tam powstać kurort z luksusowym hotelem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Takich fanów mieć to skarb

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 13:26
Coraz częściej czytelnicy nie mogą doczekać się nowych odcinków opowieści o ulubionym bohaterze, płyt ulubionego muzyka - wtedy biorą sprawy w swoje ręce i wyręczają twórców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rowerem przez Islandię

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 14:00
2,5 tysiąca kilometrów na jednośladzie to wyzwanie jakie stawia przed sobą Piotr Mitko. Celem jego wyprawy jest pomoc podopiecznemu Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autostopem przez kraj Drakuli

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 05:00
Rumunia słynie z krajobrazów, kontrastów, pięknych widoków i hrabiego Drakuli. Najwygodniej zwiedza się ten kraj autostopem - to już pewna rumuńska tradycja.
rozwiń zwiń