Młoda i dzika Madera ma najlepszy karnawał w Europie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 17:24
Karnawał tuż tuż, więc warto wiedzieć, że najlepiej jest go spędzić na tej portugalskiej wyspie. Madera politycznie należy do Europy, ale geograficznie to już Afryka.
Audio

Ta nieduża wyspa słynie z festiwali i hucznych parad karnawałowych, a szaleństwo zaczyna się tam już w noc sylwestrową.

- Karnawał na Maderze zaczyna się pięknym pokazem sztucznych ogni - mówi Ewa Mikke, reprezentująca Portugalską Narodową Organizację Turystyczną. - Z tego pokazu Madera słynie. W 2006 roku został on wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy na świecie. Sztuczne ognie są odpalane z wielu platform położonych na wzgórzach i na oceanie. Drugi szczyt karnawału to jego zakończenie; momentem kulminacyjnym jest sobotnia parada, w której biorą udział uczniowie szkół samby. Ciekawa jest również parada we wtorek poprzedzający Środę Popielcową, bo każdy może się do niej włączyć - opowiada Mikke.

Hermes Abreu, przewodnik po Maderze, który był gościem Krzysztofa Grzybowskiego, poleca odwiedzić wyspę nie tylko w sezonie karnawałowym. - To cel turystyczny nie dla leniwych. Miłośnicy przyrody i różnorodności na pewno znajdą tam wiele przyjemności - mówi Abreu.

Poznaj tajemnice innych zakątków świata >>>

Warto podziwiać Maderę ze strony przyrodniczej, ale i jej stolica ma wiele do zaoferowanie - posłuchaj załączonej audycji "4 do 4".  Z załączonego dźwięku dowiesz się również o polskich śladach na Maderze. Polecamy także materiał Kasi Kornet o fado oraz tańcu Polki i Portugalczyka

(pj)

Czytaj także

Drezno z Warszawą łączy Canaletto, ale nie tylko...

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 16:39
Nie da się ukryć, że Drezno to miasto sztuki. Wśród wielu cennych eksponatów w Zamku królewskim można zobaczyć 185 portretów na pestce czereśni. A w Gazometrze powstała panoramę barokowego Drezna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez taniec poznasz naturę Gruzina

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 17:25
Zamiast "dzień dobry" Gruzin przywita Cię słowami "życzę ci zwycięstwa". Czwórka gościła w kraju wojowników, biesiadników, tancerzy i wielbicieli wina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chorwatów warto chwalić i trzeba z nimi zaśpiewać!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 10:00
Lubią biesiadować, tak jak tańczyć i narzekać. To nie jedyne cechy, które łączą Chorwatów z Polakami. Więcej dowiesz się z kolejnej odsłony naszego cyklu podróżniczego "Z przewodnikiem". Tym razem ruszamy nad Adriatyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaskiniowcy, pakerzy, sztuczne biusty i kosmici. Bo L.A. ma wiele twarzy

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 17:33
Fabryka Snów, Miasto Aniołów i Grzechu w jednym. Los Angeles niejedno ma oblicze i kilka ulubionych nałogów też. "Daj się im uwieść!" - namawia wokalistka Monika Borzym.
rozwiń zwiń