Słowenia – kraj dla tych, którzy lubią różnorodność

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 18:13
– Choć ten kraj jest niewielki, panują tam aż trzy klimaty: alpejski, umiarkowany i śródziemnomorski – mówi w Czwórce Paweł Kranc, człowiek zakochany w Słowenii.
Audio

W słoweńskim mieście Maribor znajduje się najstarsza winorośl na świecie. Nazywa się "Stara Trta", ma około 400 lat i znalazła się w Księdze Rekordów Guinnesa. – Winorośl rośnie przy jednym z domów – opowiada Maša Guštin, Słowenka, redaktorka portalu Czarsłowenii.pl. – Co roku przyrasta tam około 50 kg winogron. Robi się z nich mniej więcej 100 butelek czerwonego wina, które po słoweńsku nazywa się "Zamszowa czerń".

Ale Słowenia, poza tym, że posiada wyjątkowe zabytki natury, uchodzi także na przykład za kraj o najbogatszych tradycjach karnawałowych w Europie. Najsłynniejsze jest kurentowanie albo po prostu Kurent, obchodzony w mieście Ptuj.

– Słowenia jest dobrym kierunkiem dla turystów, jeśli szukają oni różnorodności – opowiada w Czwórce Paweł Kranc, człowiek zakochany w tym kraju i twórca portalu Visitslovenia.pl. – Ciężko znaleźć tam jedno miejsce, które obrazowałoby cały kraj.

Tutaj znajdziesz informacje o najciekawszych miejscach na świecie > > >

Zdaniem gościa Czwórki, nasi rodacy dopiero zaczynają odkrywać piękno tego kraju. – Choć Słowenia jest wielkości jednego, większego regionu polski i zamieszkuje ją 2 mln ludzi, występują tam przecież aż trzy klimaty – mówi Kranc. – W górach jest klimat alpejski, w środku – umiarkowany, a nad morzem – śródziemnomorski.

Dlatego, jeśli chcemy pojeździć na nartach, warto wybrać się do Słowenii choćby dziś, w zimie. Jeśli chcemy wypocząć na plaży – warto zrobić to latem. Dowiedz się więcej, słuchając nagrań rozmów z audycji "4 do 4".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Europa narty Słowenia
Czytaj także

Chorwatów warto chwalić i trzeba z nimi zaśpiewać!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 10:00
Lubią biesiadować, tak jak tańczyć i narzekać. To nie jedyne cechy, które łączą Chorwatów z Polakami. Więcej dowiesz się z kolejnej odsłony naszego cyklu podróżniczego "Z przewodnikiem". Tym razem ruszamy nad Adriatyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czechy: (prawie) polski raj dla narciarzy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 16:37
Czechy to nie tylko Praga. Jest tam też mnóstwo wspaniałych i wcale niedrogich kurortów narciarskich. Nasi południowi sąsiedzi słyną także ze swojej wyśmienitej kuchni. Być może dlatego co roku zimą Polacy wyjeżdżają za południową granicę całymi rodzinami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zła Dziura, Martwe Nietoperze i wody termalne przyciągają na Słowację

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 07:15
Nie narciarstwo tylko speleologia przyciągają turystów do tego. A to i tak nie jedyne atrakcje naszych południowych sąsiadów. W naszym cyklu podróżniczym zaglądamy na i pod słowacką ziemię.
rozwiń zwiń