Renata Przemyk - artystka wszechstronna. Nominowana do Nagrody Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 12:30
Poznaliśmy nazwiska wszystkich nominowanych do Nagród Mediów Publicznych. Polskie Radio wyłoni laureata w kategorii Muzyka. W zaszczytnym gronie nominowanych znaleźli się Łukasz Borowicz, Marcin Pospieszalski oraz Renata Przemyk. Artystka została doceniona za konsekwencję, szczerość wypowiedzi, wszechstronność i szerokie muzyczne zainteresowania. 
Renata Przemyk podczas jednej z audycji w Polskim Radiu, w 2016 roku.
Renata Przemyk podczas jednej z audycji w Polskim Radiu, w 2016 roku.Foto: Andrzej Bołdaniuk

Renata Przemyk to artystka, która urodziła się w Bielsku-Białej, choć niektórzy twierdzą, że należy mówić o jej nowym narodzeniu w 1989 roku na festiwalu w Jarocinie.  

Renata Przemyk już w wieku 16 lat grała w swoim pierwszym zespole. W 1988 jej głos został doceniony na 24. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, a rok później zdobyła tam Grand Prix i nagrodę dziennikarzy. 

Przełomowy Jarocin

Wspomniany Jarocin był momentem przełomowym, to po tym występie zaczęło się nią interesować coraz szersze grono odbiorców. Młodziutka wtedy wokalistka nie zdawała sobie sprawy, że już rok później nagra swoją pierwszą płytę - na trzech nośnikach: kaseta, winyl, CD. Jarocin był dla niej wyzwaniem, na głównej scenie występowała wśród kapel punkowych. Przyjechała tam na zaproszenie zespołu Armia. Zaprezentowała osiem swoich piosenek. Na scenie stanęła w ulizanych włosach i różowej kreacji. 

- Byłam na początku przerażona, zastygnięta, ale okazało się, że wymiana energii z publicznością, tą kolorową, nastroszoną, niepokorną publicznością Jarocina, działa - wspominała artystka. - To zadziało się szybko. Oni przy pierwszej piosence zastygli, przy drugiej zaczęli się ruszać, a przy trzeciej już było pogo i euforia - dodaje. 

Solo i z innymi

Niemałą inspiracją dla Renaty Przemyk są działania islandzkiej artystki Björk. Chętnie sięga po eksperymenty, miesza formy i gatunki. 

Artystka związana była z zespołem Ya Hozna, następnie rozpoczęła karierę solową. W 1992 roku wydała debiutancki album "Mało zdolna szansonistka", w następnych latach przyszedł czas na "Tylko kobieta", "Andergrant" wyróżniony Fryderykiem, "Hormon", "Blizna", "Unikat", "Odjazd", "Panienki z temperamentem" nagrany z Kayą, "Rzeźba dnia" i "Boogie street". Dwa lata temu wydała płytę z okazji trzydziestu lat na scenie "Renata Przemyk i mężczyźni". 

Nie tylko piosenka

Swoją karierę Renata Przemyk prowadzi wielotorowo. Nieobce jest jej też aktorstwo. To zainteresowanie kształtowało się jeszcze w dzieciństwie. - Wydaje mi się, że ja byłam przesadnie dorosła i samodzielna. Sama wynajdowałam sobie w okolicznym domu kultury zajęcia dla dzieci - teatrzyki, rytmiki, tańce - mówiła w 2020 roku w radiowej Dwójce. 

W 1992 roku zaśpiewała na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Otrzymała Bursztynową Płytę za indywidualność artystyczną. Miała okazję tworzyć muzykę do spektakli, występować na scenie i na dużym ekranie. 

Została doceniona we Francji i USA. 

Współpracowała z rzeszą muzyków i artystów m.in. Pidżamą Porno, zespołem Strachy na Lachy czy Kasią Nosowską. 

RENATA PRZEMYK & KASIA NOSOWSKA - KOCHANA/Renata Przemyk


Dziś możemy usłyszeć Renatę Przemyk na najnowszym albumie L.U.C.a "Dialog 2"

L.U.C. Renata Przemyk & Rebel Babel Ensemble - Dom Sąsiedni - Dialog 2/L.U.C. Films

Wszystkich laureatów Nagród Mediów Publicznych poznamy już 5 grudnia. Polskie Radio przyzna nagrodę w kategorii Muzyka, za osiągnięcia w dziedzinie obrazu nagrodzi Telewizja Polska, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców posługujących się słowem. Ponadto nagrodę w kategorii Idea wręczą rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał przygotowała: Gosia Jakubowska

Data emisji: 02.12.2022

Godzina emisji: 14.49

pj/kor

Czytaj także

Renata Przemyk: po 30 latach na scenie - mam za co dziękować [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 13:00
- Mam wierną publiczność, współpracowników i wielu cudownych ludzi, których spotkałam na swojej drodze i dzięki którym mogłam śpiewać i być potrzebna artystycznie. To jest niesamowite, bo śpiewa się dla ludzi, dlatego bardzo chciałam tę okrągłą rocznicę świętować z przytupem - mówiła w Dwójce Renata Przemyk – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, która w tym roku obchodzi jubileusz swojej pracy artystycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Dziś poznamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 07:00
Wieczorem (o godz. 18:00) poznamy laureatów Nagród Mediów Publicznych. Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska - w kategorii Obraz, i Polska Agencja Prasowa - w kategorii Słowo. Swoją nagrodę, nazwaną "Idea", wręczą też rozgłośnie regionalne. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają statuetkę i 100 tys. zł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka [NOMINOWANI]

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:00
Renata Przemyk, Łukasz Borowicz i Marcin Pospieszalski - to nominowani do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka. Statuetki i 100 tys. zł trafią do każdego z laureatów w czterech kategoriach. Poza muzyką doceniani są również twórcy słowa, obrazu i idei. Nagrody przyznają nadawcy publiczni: Polskie Radio, Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa oraz 17 publicznych rozgłośni regionalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych - nominowani to światowe marki

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 19:35
Poznaliśmy nominowanych do Nagród Mediów Publicznych w czterech kategoriach: Muzyka, Słowo, Obraz, Idea. W kategorii Muzyka nagrodę przyznaje Polskie Radio. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Renata Przemyk nominowana do Nagrody Mediów Publicznych 2022

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 13:57
Renata Przemyk została nominowana do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Wokalistkę doceniono za konsekwencję, szczerość wypowiedzi, wszechstronność i szerokie muzyczne zainteresowania. Oprócz artystki nominacje otrzymali również Łukasz Borowicz i Marcin Pospieszalski. 
rozwiń zwiń