Nagrody Mediów Publicznych - nominowani to światowe marki

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 19:35
Poznaliśmy nominowanych do Nagród Mediów Publicznych w czterech kategoriach: Muzyka, Słowo, Obraz, Idea. W kategorii Muzyka nagrodę przyznaje Polskie Radio. 
Prezentacja nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2022. Od lewej: Wojciech Surmacz - przees PAP, Mateusz Matyszkowicz - Prezes TVP, Krzysztof Czabański - prezes Rady Mediów Narodowych, Agnieszka Kamińska - prezes Polskiego Radia oraz szef Polskiego Radia Kraków Mariusz Bartkowicz.
Prezentacja nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2022. Od lewej: Wojciech Surmacz - przees PAP, Mateusz Matyszkowicz - Prezes TVP, Krzysztof Czabański - prezes Rady Mediów Narodowych, Agnieszka Kamińska - prezes Polskiego Radia oraz szef Polskiego Radia Kraków Mariusz Bartkowicz. Foto: PAP / Paweł Supernak

Polskie Radio przyzna nagrodę w kategorii Muzyka, za osiągnięcia w dziedzinie obrazu nagrodzi Telewizja Polska, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców posługujących się słowem. Ponadto nagrodę w kategorii Idea wręczą rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

Oprócz nominowanych poznaliśmy też członków poszczególnych kapituł. Są to osoby związane z Polską Agencją Prasową, Telewizją Polską, Polskim Radiem oraz rozgłośniami regionalnymi Polskiego Radia

Kapituła Nagrody w kategorii Muzyka to: Piotr Beczała, Józef Skrzek, Krzysztof Herdzin, Katarzyna Moś, Krzysztof Ścierański. - Nazwiska osób kapituły kategorii Muzyka to nazwiska wybitne. W związku z tym jestem dumna i szczęśliwa, że po raz kolejny Polskie Radio dokonuje wyboru w tak ważnej kategorii - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. - Kapituła pochylała się nad wieloma gatunkami muzycznymi: muzyką poważną, rozrywkową i tą na pograniczu tych dwóch gatunków, w połączeniach z jazzem i z muzyką folkową, narodową - dodała. 

Prezes Polskiego Radia podkreśliła, że nazwiska jurorów są wyznacznikiem, jeśli chodzi o znajomość muzyki w Polsce, ale nie tylko, bo Piotr Beczała to przecież wielka sława także na scenach międzynarodowych. 

Laureatów Nagród Mediów Publicznych poznamy już 5 grudnia. 


Posłuchaj
04:30 czwórka czat czwórki 28.11.2022.mp3 Nagrody Mediów Publicznych 2022 - poznaj nominowanych (Czwórka/Czat Czwórki)

 

- Nagrody Mediów Publicznych to są nagrody dla polskich twórców kultury. Z jednej strony jest to wyraz naszego, czyli mediów publicznych, podziękowania dla tych twórców, a z drugiej strony - chęć pomocy twórcom kultury polskiej - mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. - To jest nie tylko ważna sprawa dla tych osób, które dostaną główną nagrodę, choć ta ma duży wymiar materialny, ale to jest również ważne dla osób, które aspirują do tej nagrody, są w kręgu nominowanych, ich twórczość jest stosunkowo szeroko przedstawiana w mediach publicznych - dodał. - Media publiczne też wspomagają polską kulturę poprzez system konkursów. 

Do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka nominowali zostali:

• Renata Przemyk - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, aktorka, obecna na polskiej scenie od ponad 30 lat. Została doceniona za konsekwencję, szczerość wypowiedzi, wszechstronność i szerokie muzyczne zainteresowania - od festiwalu w Jarocinie i Opolu, przez sceny teatralne, aż po Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

• Łukasz Borowicz - dyrygent, nieoceniony promotor polskiej muzyki. Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej. 

• Marcin Pospieszalski - kompozytor, aranżer, basista, multiinstrumentalista i producent. W istotny sposób angażuje się w propagowanie dziedzictwa muzyki tradycyjnej. Inicjuje projekty koncertowe, nagraniowe i warsztatowe, które odwołują się do ludowej spuścizny muzycznej. Ponadto umiejętnie łączy świat jazzu i muzyki rockowej z idiomami polskiej muzyki tradycyjnej.

- To wspaniałe, znane, światowe marki - bo tak można o tych twórcach powiedzieć - to ambasadorzy polskiej muzyki, ale też Polski w kraju i za granicą - podkreśliła prezes Agnieszka Kamińska. 

Kategoria Idea to królestwo rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. - Naszym kluczem, czyli 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, który decydował o pomyśle na nominacje do Nagród Mediów Publicznych w kategorii Idea, była rzecz jasna lokalność i silny związek z regionem - powiedział prezes Radia Kraków Mariusz Bartkowicz. - My, jako kapituła, jesteśmy młodzi stażem, bo to dopiero druga edycja nagród, w której i nasza siedemnastka ma zaszczyt uczestniczyć. Konsekwentnie staramy się kłaść nacisk na ten regionalizm, na pewno nasi nominowani są na to dowodem - podkreślił. 

Mariusz Bartkowicz zauważył, że nominowani do nagrody przez regionalne rozgłośnie są osobami znanymi ze swej twórczości na skalę ogólnopolską, ale zawsze wracają do swoich lokalnych ojczyzn, są im wierni na poziomie instytucji. - Oni wracają na naszych antenach, w naszych studiach nagrywają swoje kolejne słuchowiska, płyty. Za to ich cenimy i w ten sposób chcieliśmy ich uhonorować - podkreślił. 

Poznaj wszystkich nominowanych do Nagród Mediów Publicznych. 

ZOBACZ WIDEO:

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 28.11.2022

Godzina emisji: 15.49

pj/mat.pras./kor

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka [NOMINOWANI]

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 17:20
Renata Przemyk, Łukasz Borowicz i Marcin Pospieszalski - to nominowani w kategorii Muzyka do Nagrody Mediów Publicznych 2022. Statuetki i sto tysięcy złotych trafi do każdego z laureatów w czterech kategoriach. Poza Muzyką doceniani są również twórcy Słowa, Obrazu i Idei. Nagrody przyznają nadawcy publiczni - poza Polskim Radiem - także Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa oraz 17 publicznych rozgłośni regionalnych. Gala Nagród Mediów Publicznych będzie transmitowana w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Prezes Polskiego Radia: nominowani to światowe marki

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:00
- Polskie Radio realizuje swoją misję publiczną na każdym polu. Widać to także kiedy ogłaszamy i kapitułę, i nominowanych do Nagród Mediów Publicznych - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, odnosząc się do ogłoszenia nominowanych. 
rozwiń zwiń