Studenckie Noble. Aleksandra Bandzerewicz odtwarza tkanki

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 11:00
- Moje zainteresowania krążą wokół odtwarzania tkanek. Wszystko po to, żeby w przyszłości móc pomagać ludziom - opowiada Aleksandra Bandzerewicz z Politechniki Warszawskiej, która w tym roku została wyróżniona Studenckim Noblem.
Aleksandra Bandzerewicz z Politechniki Warszawskiej.
Aleksandra Bandzerewicz z Politechniki Warszawskiej.Foto: Aleksandra Ja

Studencki Nobel to cykliczny konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, którego celem jest wyróżnienie studentów o wybitnych osiągnięciach na różnych polach. - Laureatów ostatecznie wybiera Krajowa Komisja Konkursowa złożona z blisko 40 profesorów z całej Polski - tłumaczyła w Czwórce Julia Bańko, koordynatorka konkursu. - To dzięki ich wiedzy, doświadczeniu i zaangażowaniu możemy wyłonić dziewięciu laureatów.

Aleksandra Bandzerewicz - studentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej - otrzymała główną nagrodę w kategorii Nauki przyrodnicze i energetyka. Jej prace badawcze dotyczą otrzymywania i badania nowych biomateriałów polimerowych do zastosowań medycznych, w szczególności rekonstrukcji uszkodzonych tkanek i narządów. - Polimery mają różne zastosowania, na przykład są wykorzystywane do produkcji plastikowych butelek. Ale żeby taki materiał mógł być zastosowany w organizmie, musi spełniać pewne funkcje i mieć określone właściwości - tłumaczy gość Czwórki. - Te zastosowania, do których dążę, to są zastosowania medyczne do rekonstrukcji uszkodzonych tkanek i narządów.  

Inżyniera tkankowa to stosunkowo młoda dziedzina, która w nauce obecna jest od 50 lat. - Chcielibyśmy w ten sposób rekonstruować wszystkie ubytki, ale to nie jest takie proste. Na razie najbardziej rozwinięte są rekonstrukcje skóry, kości i chrząstek - wyjaśnia laureatka Studenckiego Nobla. - Inżynieria tkankowa skupia się na tym, żeby korzystać z komórek własnych pacjenta, pobierać niewielkie ich ilości, namnażać je i wszczepiać pacjentowi. To alternatywa dla sztucznych protez i dla przeszczepów od innych osób.

Sprawdź także:

Swoje zainteresowania naukowe Aleksandra Bandzerewicz rozwija w zespole BoneReg, kierowanym przez dr hab. inż. Agnieszkę Gadomską-Gajadhur. Zespół otrzymał nagrodę Symbol Synergii Nauki i Biznesu 2021, a sama Aleksandra ma także na swoim koncie pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy poster podczas XXV Konferencji Naukowej "Modyfikacja Polimerów" oraz wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Złoty Medal Chemii 2021" na najlepszą pracę licencjacką/inżynierską.

Posłuchaj
10:44 CZWÓRKA Sobotologia - noblistka 11.06.2022.mp3 Aleksandra Bandzerewicz - kim jest zdobywczyni Studenckiego Nobla 2022? (Sobotologia/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Gość: Aleksandra Bandzerewicz (zdobywczyni Studenckiego Nobla, studentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej) 

Data emisji: 11.06.2022

Godzina emisji: 09.15

kul

Czytaj także

Inkubator UW - jak wspomaga przedsiębiorczość młodych?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 17:30
Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego to miejsce, w którym uczestnicy, czyli studenci i naukowcy, swoją wiedzę i doświadczenie przekształcają w praktyczne działania. Program pomaga im w rozwijaniu przedsiębiorczości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ranking uczelni świata. Harvard na prowadzeniu, UJ najlepszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 09:43
Harvard University, Massachusetts Institute of Technology, Stanford University - to pierwsza trójka najlepszych uczelni świata w rankingu The Center for World University Rankings. Goni je University of Cambridge, ale w statystykach nie brakuje też polskich szkół wyższych. 
rozwiń zwiń