Ten głaz jest mój! Co to jest bouldering?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 15:30
Bouldering, to coraz popularniejsza forma wspinaczki, składającej się z niewielkiej liczby trudnych ruchów. Polega na wchodzeniu na kilkumetrowe wolnostojące kamienie. Rozmawiamy z mistrzynią Polski w boulderingu Mają Rudką. 
Maja Rudka, mistrzyni Polski 2020 w boulderingu
Maja Rudka, mistrzyni Polski 2020 w boulderinguFoto: mat.promoc.

Shutterstock Wspinaczka sportowa 1200F.jpg
Wspinaczka sportowa. Jak zacząć przygodę z tym sportem?

W każdej dyscyplinie wspinaczkowej podstawą jest klasyczna wspinaczka, na specjalnie przygotowanych trasach, które są wyposażone są w stałe punkty, a jako zabezpieczenie i asekuracja służy tu lina. Druga odmiana to bouldering, który popularność zaczął zyskiwać w połowie XX wieku, a duża w tym zasługa amerykańskiego wspinacza Johna Gilla.


Posłuchaj
07:39 Czwórka/ Co Was Kręci - Bouldering 21.02.2021.mp3 W audycji rozmawiamy z mistrzynią Polski w boulderingu Mają Rudką (Co Was Kręci/Czwórka)

 

Nazwa tej aktywności pochodzi od słowa "boulder", czyli głaz. Można powiedzieć, że polega to na wchodzeniu na duże kamienie, odbywa się to bez asekuracji liną, pod spodem leżą specjalne maty asekuracyjne, na które w razie czego bezpiecznie spadniemy.

Maja Rudka, mistrzyni Polski w boulderingu, w wieku juniorskim jest już seniorką. - Generalnie w Polsce i na świecie, od 16 roku życia można już uczestniczyć w zawodach seniorskich - mówi w audycji. - Więc jeśli ktoś myśli o karierze i startach w imprezach sportowych, to dobrze zacząć wcześniej i zdobywać od razu doświadczenie, bo to też jest ważny element. Ja zaczęłam już startować na takich zawodach, jak skończyłam 16 lat.


Źr. Mistrzostwa Polski w boulderingu-Zako Boulder Power 2020 - wywiad z mistrzynią Polski Mają Rudką

Wspinać można się czysto rekreacyjnie, można też sportowo. W Polsce jest wiele miejsc odpowiednich do wspinaczki, mamy też znakomitych zawodników w różnych dyscyplinach wspinaczkowych. - Rekreacyjnie zaczęłam się wspinać jak miałam 8 lat, z czasem stało się to bardziej intensywne, aż mój trener zaproponował, żebyśmy zaczęli trenować na poważnie - opowiada Maja Rudka - wspinam się również na linie i to nie jest tak, że specjalizuję się tylko w boulderingu. Lubię też wspinać się z liną i robię to przemiennie.


Hubert Przytuła fot_piotr_galus 1200.jpg
Wspinaczka - sport dla każdego, na ściance, lub na skałkach

Sprawdź także:

W walce o kolejne rekordy, tytuły gubi się czasem pasję. Póki co mistrzyni nie wiąże swojej przyszłości ze startem w kolejnych zawodach i rozwijaniu szeroko pojętej kariery. - Przez długi czas uczestniczyłam w zawodach międzynarodowych i wiadomo, że myśląc o tym poważnie wiąże się to z dużymi przygotowaniami - tłumaczy w Czwórce. - Aktualnie mam przerwę, jestem młodą osobą i potrzebuję pożyć życiem, nastawić się na wspinanie dla siebie, a nie wspinania na zawodach. Na razie odpoczywam od poważniejszych startów, ale myślę, że może jeszcze się przekonam. Znając cenę tego wysiłku i wszystkie konsekwencje, teraz będzie mi łatwiej w to wszystko wejść.

Źr. 5 Advanced Bouldering Techniques / Rock Climbing


Mimo, że w 2020 roku Maja została boulderową mistrzynią Polski to podobnie, jak dla większości z nas, nie był to dla niej dobry rok. Zawodniczka zdecydowanie woli wspinać się poza granicami Polski, a do jej ulubionych miejsc należą skały w Hiszpanii. Przez sytuację pandemiczną było to nieco utrudnione. - Liczę, że sytuacja zmieni się w tym roku. Mam też w tym roku maturę i będę miała najdłuższe wakacje, więc bardzo bym chciała, żeby dało się gdzieś dalej pojechać - mówi Maja Rudka. - Myśleliśmy wstępnie o Hiszpanii, ale to nie od nas zależy. W przyszłości też chciałabym pojechać w zupełnie nowe miejsca, takie jak USA.

 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Maja Rudka (mistrzyni Polski w boulderingu) 

Data emisji: 21.02.2021

Godzina emisji: 11.35

aw

Czytaj także

Co słychać w sieci? Hasztagi, trendy, ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 13:54
Zaprosimy m.in. na przegląd najciekawszych wydarzeń internetowych tygodnia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Razem raźniej. Czworonóg w domu - nieoczekiwany efekt pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 18:40
- W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy, że spływa do nas dużo ankiet przedadopcyjnych i to zarówno kocich, jak i psich - mówi Marta Michalik ze schroniska dla zwierząt w Poznaniu. - Znaczący wzrost zainteresowania adopcjami wiążemy z faktem, że wiele osób zaczęło pracować zdalnie i pomyślało o powiększeniu rodziny o czworonożnego przyjaciela.
rozwiń zwiń