Brelok Banked Slalom 2022 - co się działo na Czarnym Groniu?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 12:53
Brelok Banked Slalom to jedno z większych wydarzeń snowboardowego sezonu. W tym roku w luźnej, przyjacielskiej atmosferze na Czarnym Groniu wystartowali mężczyźni, kobiety, dzieci i osoby z niepełnosprawnościami. Czwórka objęła wydarzenie swoim patronatem.
Brelok Banked Slalom 2022
Brelok Banked Slalom 2022Foto: Anna Grzelka/mat.pras.

- Snowboarding jest dla każdego, od najmniejszych dzieci po ich dziadków. To jest fajne, że ta deska i tor, po którym się ścigamy, łączy nas - mówił Michał "Brelok" Ligocki, pomysłodawca i organizator zawodów tuż przed ich startem

Czarny Groń wypełnił się uśmiechem, okrzykami kibiców i zdrową rywalizacją. Nie zabrakło tam też Czwórki. Pierwszego dnia ze sceny został wywołany Bocian, człowiek legenda, snowboarder od lat związany z Brelok Banked Slalom. - Do testu trasy zostałem wywołany z biegu, bo dopiero przyjechałem z moją grupą małoletnich zawodników. Przejechałem ją bez wcześniejszego oglądania - przyznał. - Trasa jest zmrożona, co na pewno nie ułatwia. Są wyzwania techniczne, ale jest bezpiecznie. Shaperzy i organizatorzy stanęli na wysokości zadania - ocenił. 

Kuba Orkisz z ekipy odpowiedzialnej za tor przyznał, że praca nad trasą zajęła 4 dni. - Cieszymy się, że zawodnikom się podoba - mówił. - Przez jeden dzień wykopywaliśmy przeszkody, drugiego dnia rozpychaliśmy śnieg. Następnie profilowaliśmy i budowaliśmy teren, by wszystko dobrze się sprawowało - dodał. 

Sami snowboardziści tuż przed zawodami też nie próżnowali, a zajęli się prasowaniem desek. - My do tych przygotowań podchodzimy luźno. Najczęściej oczyszczamy ślizg snowboardu, lejemy wosk, potem "prasowanko", a przed startem zdzieramy polerkę. Po to, by jechać jak najszybciej - zdradza jeden z zawodników. 


Posłuchaj
08:45 czwórka co was kręci 13.03.2022.mp3 Relacja z Brelok Banked Slalom 2022 (Co Was kręci/Czwórka)

 

Najlepsi

Najszybsza, w kategorii amatorki, na Brelok Banked Slalom była w tym roku Dagmara Piechowicz. - Pierwszy raz przejechałam ostrożnie, to mi wystarczyło - przyznała zawodniczka. - Jak podpowiadał Michał Ligocki, organizator, w tym roku start był bardzo ważny. Żeby przejechać szybko, trzeba było się mocno odepchnąć. To były moje trzecie zawody, ale pierwszy raz stanęłam na podium - dodała. 

Wśród mężczyzn amatorów najszybszy był Jacek Szpakowski. - To zwycięstwo w moim przypadku było wypracowane - zdradził. - W tym roku trasa jest szybka, techniczna, ale do przejechania dla każdego - dodał.

W tym roku na Brelok Banked Slalom pojawiła się nowa kategoria dla parasnowboardzistów. Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Monika Kotzian, a drugie Natalia Siuba-Jarosz. - Jesteśmy zadowoleni, że możemy rywalizować w swoim gronie, z osobami o podobnym poziomie niepełnosprawności ruchowej - przyznała Natalia Siuba-Jarosz. 

W tym roku na Czarnym Groniu pojawiła się zaledwie szóstka parasnowboardzistów. Cała ta grupa ma jednak nadzieję, że z roku na rok będzie ich coraz więcej. - Pojawienie się kategorii "para" jest ważne dla promocji tej dyscypliny wśród osób z niepełnosprawnościami - podkreślają. Marcin Kostera, który zajął 1 miejsce w kategorii para mężczyzn, zdradził, że trasa była trudniejsza niż w zeszłym roku, a hopy i cięte skręty dostarczyły wyzwań. 

Organizatorzy Brelok Banked Slalom postanowili część kwoty z wpisowego na zawody przeznaczyć na wsparcie Ukrainy. Wszelkie gadżety zawodów nawiązują kolorystyką do flagi Ukrainy. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Materiał: Norbert Michalak

Data emisji: 13.03.2022

Godzina emisji: 11.10

pj

Czytaj także

Szczyrk - na dobrą zabawę przez cały rok

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 10:00
Ze względu na położenie Szczyrk jest atrakcyjnym miejscem wypoczynkowym dla osób ze Śląska i Małopolski, a także z Czech i Słowacji. - Mamy bardzo dobry sezon, który długo jeszcze potrwa. - zapowiada Tomasz Laszczak ze Szczyrk Mountain Resort. - Przygotowaliśmy 22 kilometry tras o różnym stopniu trudności, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białka Tatrzańska gościła zawody Pucharu Europy FIS 2022. Co działo się na stoku?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 16:09
W Białce Tatrzańskiej 11 i 12 lutego nie zabrakło ani narciarskiej, ani snowboardowej zajawki. W piątek i w sobotę riderzy rywalizowali w zawodach Big Air, a to był czwarty przystanek w zawodach FIS. 
rozwiń zwiń