Drytooling - Olga Kosek i jej sukcesy w Pucharze Europy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 14:40
Olga Kosek jest reprezentantką Polski w drytoolingu. Tegoroczny sezon zawodniczka może zaliczyć do bardzo udanych, niedawno wywalczyła srebro w końcowej klasyfikacji Lodowego Pucharu Europy. Z Olgą udało nam się porozmawiać tuż przed jej kolejnym startem na mistrzostwach świata w Edmonton w Kanadzie.
Olga Kosek jest reprezentantką Polski w drytoolingu
Olga Kosek jest reprezentantką Polski w drytoolinguFoto: shutterstock/Jan Nedbal
  • Drytooling - odmiana wspinaczki lodowej, to wciąż "młoda dyscyplina" w naszym kraju.
  • Z powodzeniem od lat uprawia ją Olga Kosek, która jest reprezentantką Polski. 
  • Zawodniczka może ten sezon zaliczyć do udanych. Wywalczyła srebro w końcowej klasyfikacji Lodowego Pucharu Europy.
  • Olga Kosek łączy rolę zawodniczki i menadżerki polskiej kadry. 

Drytooling to coraz popularniejszy rodzaj wspinaczki zimowej z wykorzystaniem sprzętu typowego dla pokonywania ścian lodowych. Odbywa się na nieoblodzonych drogach skalnych. W Polsce wspinanie drytoolowe dozwolone jest jedynie w specjalnie do tego celu przeznaczonych rejonach, np. w skałkach Twardowskiego. 

Od lat, z powodzeniem, tę dyscyplinę sportu uprawia Olga Kosek, która trwający sezon może zaliczyć do bardzo udanych. Złoto, w ostatnim przystanku Pucharu Europy w drytoolingu, w Sunderlandzie, dało naszej zawodniczce srebro w klasyfikacji generalnej PE. - W tym roku idealnie wstrzeliłam się z formą w cały sezon startowy. Co ważniejsze, udało mi się ją utrzymać przez ostatnich sześć tygodni, bo tak naprawdę mamy w tej chwili szósty weekend startów z rzędu - mówi zawodniczka.


Olga Kosek w Pucharze Europy 

Jak podkreśla Olga Kosek, podczas kluczowego startu w Sunderland, mimo że czuła presję, potrafiła sobie z nią poradzić. Pomogła jej w tym praca z psychologiem sportu.

- Gdy się wspinam, w ogóle nie myślę o wynikach. Wolę się skupić na tym, co dzieje się w danym momencie, czyli samym wspinaniu - opowiada. - Ponadto my w finałach nie wiemy, jak poszło naszym rywalom. Będąc na górze ściany w Sunderland, nie miałam pojęcia, czy to wystarcza i czy daje jakiś medal. Dopóki się nie skończy start, nie mam najmniejszego pojęcia, czy ten wynik coś mi daje, czy nie.


Wspierająca praca z psychologiem

Jak przyznaje zawodniczka, z tego też powodu w swojej pracy z psychologiem między innymi skupia się na tym, żeby odciąć myślenie wynikowe. Koncentruje się na samym wspinaniu i jak mówi - przynosi to efekty.

- To chyba dobrze się sprawdza i to jest gigantyczna zmiana. Tak naprawdę, pomijając jedną Szwajcarię, w tym roku byłam we wszystkich finałach wszystkich zawodów, we wszystkich dyscyplinach, w których wzięłam udział - cieszy się Olga Kosek. - W tym roku ewidentnie ten element mentalny został bardzo poprawiony. Wyniki to jest coś, co trochę nie jest zależne od nas, w związku z czym ja mogę jedynie się skupić na swoim starcie.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Jacek Wejster (@yacmen)


Olga Kosek i jej rola w kadrze

Olga dodatkowo, poza rolą zawodniczki, jest także menadżerką kadry Polski. Tam, oprócz zajęć organizacyjnych, wspiera zawodników i dzieli się swoim doświadczeniem.

- W każdym młodym sporcie osoby bardziej doświadczone muszą łączyć troszkę więcej ról niż tylko bycie samym zawodnikiem. Nie mamy jeszcze wystarczająco dużego zaplecza. To dopiero powstaje tak naprawdę, i głównie rękami bardziej doświadczonych zawodników - tłumaczy Olga Kosek. - Wraz z moim mężem Arkiem, który jest trenerem, staramy się maksymalnie wspomóc nowych zawodników w przygotowaniach.

- Tak samo Jan Mondzelewski, który także łączy rolę trenera i zawodnika. I to też się bardzo dobrze sprawdza - zauważa gość Czwórki. - Warto tutaj podkreślić, że poza moimi wynikami nasz junior Daniel Kokoszka osiągnął bardzo dobry wynik w tym roku na mistrzostwach świata juniorów, gdzie w jednej dyscyplinie był w finale, zajmując 7 miejsce, natomiast w czasówkach zdobył srebrny medal i został wicemistrzem świata.


Czytaj także:


Obecnie Olga Kosek jest na mistrzostwa świata w Edmonton w Kanadzie i jak zaznacza to najważniejszy moment sezonu. - Jeśli chodzi o wspinanie na czas, w finale Olga Kosek zajęła dziewiąte miejsce - mówi prowadzący audycję Jeremi Angowski. - Ale wciąż jeszcze ma szanse na prowadzenie. Po kwalifikacjach również zawodniczka ma dziewiąte miejsce, ale przed nami jeszcze rywalizacja kobiet w półfinale, no i finał. Trzymamy więc kciuki.

Posłuchaj
05:51 CZWORKA?CWK - Olga Kosek - DTYTOOLING 18.02.2024.mp3 Olga Kosek o swoich startach w Lodowym Pucharze Europy (Co Was Kręci/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Co was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Data emisji: 18.02.2024

Godzina emisji: 10.14

aw/wmkor

Czytaj także

Skitouring - co trzeba o nim wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 15:40
Skitouring to sport dla pasjonatów narciarstwa i górskich wspinaczek. W Polsce cieszy się coraz większą popularnością, z roku na rok zyskując nowych zwolenników. Podpowiadamy, co warto o nim wiedzieć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zuza". Obraz o Zuzannie Witych - mistrzyni freeride'u

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 13:32
Zuza Witych, narciarka freestylowa, opowieścią o swojej sportowej drodze dzieli się w filmie "Zuza". W Czwórce zdradza tajniki powstawania filmu, inspiracje i swoje marzenie na nadchodzący narciarski sezon. 
rozwiń zwiń