Tkactwo rozgościło się w ratuszu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 12:00
Na wieży ratusza znajduje się piękny zegar, a w środku trochę archeologii oraz nitki i krosna, motowidła, kołowrotki pamiętające jeszcze tkaczy z Saksonii, Czech, Węgier czy Austrii.
Audio

Ratusz w Turku został wybudowany w 1872 roku. Utrzymany jest w stylu późnoklasycystycznym. Opiekunom ratusza udało się pozyskać 7,5 miliona złotych na renowację tego obiektu z funduszy Unii Europejskich. Cały remont kosztował 11 milionów.

To miejsce łaczące w sobie dramatyczną dwudziestowieczną historię miasta Turek i wielowiekowe tradycje tkackie. W budynku ratusza swoją siedzibę ma jedyne w Polsce Muzeum Rzemiosła Tkackiego.
Zanim otworzą się przed nami drzwi ratusza, warto zwrócić uwagę na zegar na wieży, jeden z 15 takich zegarów w Polsce.

- Na wieży ratusza znajduje się zegar muzealny z 1872 roku. Od tamtego czasu nie przerwanie odmierza czas w miasteczku. Jest pieczołowicie czyszczony, nakręcany i regulowany - Bartosz Stachałek dyrektor Muzeum Rzemiosła Tkackiego. Taki zegar trzeba nakręcać trzy razy w tygodniu.
A w samym ratuszu odnajdziemy liczne skarby archeologiczne. Jednak nie to jest główny tematem ekspozycji w ratuszowych salach. Wiele eksponatów związanych z tkactwem pamięta jeszcze tkaczy przybywających tu z Saksonii, Czech, Węgier czy Austrii - posłuchaj załączonego dźwięku z audycji "Co Was kręci".

(pj)

Czytaj także

Fascynująca historia pewnego pałacu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2012 16:30
Zamek pszczyński, dawna rezydencja książąt Hochberg von Pless – to olśniewający magnacki pałac, który wciąż robi ogromne wrażenie. Tą perłę architektury udało się ocalić m.in. dzięki pomysłowym zarządcom i unijnym środkom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można interpretować zabytki?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2012 19:00
Już niedługo w Warszawie ruszy Centrum Interpretacji Zabytku. To naprawdę niezwykły projekt!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Blask dzieła Józefa Mehoffera

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2012 13:16
11 milionów złotych kosztowała renowacja kilku tysięcy metrów kwadratowych polichromii kościoła w Turku. To dzieło Józef Mehoffer realizował tuż przed II wojną światową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rowerem do Unii?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 17:00
Trzeci tydzień września już od wielu lat jest czasem sprzątania świata. Od 16 do 22 września trwa też zainicjowany przez Komisję Europejską - Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Więcej o tych ekologicznych przedsięwzięciach w zielonym wydaniu "Śniadania Europejskiego".
rozwiń zwiń