Skitury na Spitsbergenie. "Przygoda, która uzależnia"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 13:00
Połączyli trzy pasje: skitury z żeglarstwem i niegraniczonym kontaktem z naturą, w jedną przygodę. Andrzej Mikler i Marcin Golonka organizują wyprawy Skitury na Spitsbergenie. Pokonywanie fiordów pod żaglami i możliwość zjeżdżania pomiędzy nimi na nartach - to "pachnie" prawdziwie dziką przygodą.
Skituring to połączenie zimowej turystyki górskiej i szeroko pojętego narciarstwa. (zdj. ilustracyjne)
Skituring to połączenie zimowej turystyki górskiej i szeroko pojętego narciarstwa. (zdj. ilustracyjne)Foto: Roberto Caucino/Shutterstock.com
  • Ratownik i przewodnik Andrzej Mikler oraz instruktor narciarstwa i nurkowania Marcin Golonka organizują Skitury na Spitsbergenie.
  • Przedsięwzięcie łączy skitury, żeglarstwo i miłość do dzikiej przyrody.
  • Na dalekiej północy nie ma zasięgu, panuje cisza, a przyroda zachwyca dzikością - mówią goście audycji.  
  • Andrzej Mikler i Marcin Golonka gościli na Krakowskim Festiwalu Górskim, który odbył się pod patronatem Czwórki. 

Andrzej Mikler jest zawodowym ratownikiem TOPR i przewodnikiem wysokogórskim. Marcin Golonka - instruktorem narciarstwa i nurkowania oraz autorem projektu "Skitouring in Arctic". 

Spitsbergen uzależnia

- Północ Norwegii to rejon, w którym nadal możemy zetknąć się z dziką naturą. A połączenie skiturów z żaglami daje prawdziwą wolność przemieszczania się i eksploracji - przekonuje Marcin Golonka. - Dla mnie to jest uzależniające. Kiedy po raz pierwszy wybrałem się na taką wyprawę, zobaczyłem florę, faunę, zorze polarne i białe noce, to od razu wiedziałem, że będę wracać. Nie ma zasięgu, więc nikt nie dzwoni, dookoła panuje cisza, więc uczymy się na nowo ze sobą rozmawiać.

- Od małego słyszałem głos gór, który wołał mnie do siebie. Teraz dołączył do tego głos dalekiej północy - śmieje się Andrzej Mikler. - Co roku na wiosnę kieruję tam swoje kroki. Żeby poczuć dzikość, której już brakuje w Tatrach. Biała otchłań daje mi energię do działania.

Północ to poligon dla ratownika wysokogórskiego

Oczywiście za kołem podbiegunowym byli już ludzie, ale dla człowieka mieszkającego w centrum Europy Środkowo-Wschodniej jest jeszcze wiele do odkrycia. - Wyprawa na Spitsbergen pozwoliła mi jako ratownikowi zdobyć nowe kompetencje - przyznaje Andrzej Mikler. - Chodzi m.in. o umiejętności nawigacyjne, które w takich warunkach muszą być dopracowane do perfekcji. Korzystam z kompasu i nowoczesnego GPS-a, i  jednocześnie muszę ocenić, które z tych urządzeń zadziała lepiej w danej sytuacji.  

Sprawdź też:

Jak zorganizować wyprawę na na Spitsbergen?

Organizacja wyprawy skituringowej na Spitsbergen jest pracochłonna, ale jak przyznają goście Czwórki, im dłużej się to robi, tym większą to sprawia przyjemność. - Jest szereg formalności, których musimy dopełnić, a Norwegowie w tych sprawach są bardzo precyzyjni. Takie dokumenty, jak pozwolenie na broń czy umowa wynajmu jachtu trzeba załatwić wcześniej.  A to, co naprawdę sprawia problemy, to warunki atmosferyczne, których nie można przewidzieć - mówi Marcin Golonka.  

Posłuchaj
10:52 CZWÓRKA CWK - skitury 10.12.2023.mp3 Skitury na Spitsbergenie - jak wyglądają takie wyprawy? (Co Was Kręci/Czwórka)

Skitury dla początkujących

Jeśli ktoś zaczyna przygodę ze skiturami, musi się "przetrzeć" i dostosować swoją psychikę do nowych warunków - m.in. do dzikiej przyrody. Beskidy i Tatry to dobry kierunek. Ważne jest jednak, żeby zachować odpowiednią kolejność - najpierw trzeba się nauczyć jeździć na nartach, żeby mieć frajdę ze skituringu - podkreślają organizatorzy wypraw na Spitsbergen.  

Sail & Ski Spitsbergen - Svalbard Archipelago 2023 by Skitouring in Arctic

Krakowski Festiwal Górski - filmy i spotkania dostępne online

Rozmówcy Hanny Dołęgowskiej gościli ostatnio na Krakowskim Festiwalu Górskim. Impreza organizowana pod patronatem Czwórki jest świętem entuzjastów górskich historii. Wydarzenie łączy kulturalne, sportowe i turystyczne tematy związane z górami i gromadzi wielką społeczność góromaniaków. Tegoroczna odsłona festiwalu jest już za nami, ale zainteresowani nadal mogą oglądać filmu i spotkania na jednej z internetowych platform.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Piotr Galus

Materiał przygotowała: Hanna Dołęgowska

Data emisji: 10.12.2023

Godzina emisji: 11.40

kul/pg

Czytaj także

Skootering. Ekstremalna jazda na hulajnodze

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 11:40
Bartek Oskroba szturmem wjechał na rampę jako 16-latek. - Inspiracji szukałem na youtubie i nadal uważam, że jest to dobry sposób na podkręcanie zajawki. Zwłaszcza, że w sieci jest mnóstwo materiałów tego typu, a także porad od profesjonalnych zawodników - opowiada zawodnik. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Freediving - jak zanurkować w głąb siebie?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 12:50
Freediving, czyli nurkowanie na bezdechu, jest jedną z najbardziej fascynujących form schodzenia przez człowieka pod wodę. Jest także wyzwaniem dla ciała i duszy. 
rozwiń zwiń