Blask dzieła Józefa Mehoffera

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2012 13:16
11 milionów złotych kosztowała renowacja kilku tysięcy metrów kwadratowych polichromii kościoła w Turku. To dzieło Józef Mehoffer realizował tuż przed II wojną światową.
Audio
  • Polichromie w Turku - Unia Niezwykłych Projektów

Dzieła Józefa Mehoffera możemy spotkać w wielu miejscach. Pierwszy do głowy przychodzi Kraków i Wawel, jego prace są też we Lwowie czy w Żyrardowie. Jednak największe swe dzieło wykonał w Turku. Kilka tysięcy metrów kwadratowych Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa artysta pokrył wielobarwnymi polichromiami.

Przez dwa lata trwały prace rewitalizacyjne w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Kosztowały one 11 milionów, z czego 7 na ten cel przekazała Unia Europejska.

W 1925 roku Józef Mehoffer spotkał się w Watykanie z księdzem Józefem Florczakiem, który na początku lat 30. został proboszczem jednej z parafii w Turku. Po tym spotkaniu Mehoffer namalował portret olejny duchownego i wkrótce między księdzem i artystą zawiązała się przyjaźń. Wówczas malarz podjął się dekoracji kościoła.

- W Turku artysta wykonał największą pracę swego życia artystycznego. To polichromia całego budynku kościoła i projekty 8 całkowicie zrealizowanych witraży - mówi Bartosz Stachowiak dyrektor Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku. - 9 zrealizowany witraż pozostał w Krakowie i tam stoi. Artysta wykonał też serię obrazów stacji Męki Pańskiej.

Mehoffer miał całą wizję wystroju wnętrza kościoła. Projektował meble, chciał przebudować ołtarze, niestety II wojna światowa pokrzyżowała te plany. Posłuchaj audycji "Co Was kręci" i dowiedz się więcej o kościele w Turku i pracy Józefa Mehoffera. 

(pj)

Czytaj także

Klucz do cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2007 07:15
Jest to klucz do każdej cywilizacji - stosunek do ludzi słabych, którzy sami bronić się nie mogą, chorych, upośledzonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miejsce chrześcijan w Europie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 14:30
Blisko tysiąc osób zaproszony na Zjazd w Gnieźnie będzie dyskutowało między innymi o możliwościach lobbingu chrześcijaństwa w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fascynująca historia pewnego pałacu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2012 16:30
Zamek pszczyński, dawna rezydencja książąt Hochberg von Pless – to olśniewający magnacki pałac, który wciąż robi ogromne wrażenie. Tą perłę architektury udało się ocalić m.in. dzięki pomysłowym zarządcom i unijnym środkom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można interpretować zabytki?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2012 19:00
Już niedługo w Warszawie ruszy Centrum Interpretacji Zabytku. To naprawdę niezwykły projekt!
rozwiń zwiń