Justyna Koziak o tym, w jaki sposób zwierzęta okazują sobie czułość

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 15:16
Skąd biorą się na świecie małe zwierzęta? Czym pisklęta, małe płazy i inne ssaki różnią się od ludzkich dzieci? Książka "Intymne życie zwierząt" autorstwa Kathariny von der Gathen wydana nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka wyjaśnia wiele pytań nurtujących dzieci.
Audio
  • Czułość, życie rodzinne i zaloty. Justyna Koziak o intymnym życiu zwierząt (Stacja nauka/Czwórka)
Dr Justyna Koziak o książce Intymne życie zwierząt.
Dr Justyna Koziak o książce "Intymne życie zwierząt".Foto: czwórka

Autorką książki jest Katharina von der Gathen - ceniona psycholog, seksuolog i autorka książek dla dzieci. O stronę wizualną zadbała Anke Kuhl - jedna z najpopularniejszych niemieckich ilustratorek. Książka wprowadza czytelnika w intymny świat zwierząt, rozpoczynając od subtelnych zwierzęcych zalotów, poprzez okazywanie sobie czułości, kończąc na opisie tego, w jaki sposób wygląda ich życie rodzinne. 

- Zanim zwierzęta dobiorą się w pary, starannie dobierają sobie partnerów. Inne gatunki, podobnie jak u ludzi zabiegają o swoje względy, próbują zaimponować swoim wybrankom najbardziej imponującym wyglądem, albo gniazdem. Wszystko po to, aby partnerka wybrała właśnie tego samca - opowiadała w Czwórce.

W jaki sposób okazują sobie czułość rekiny? Ile trwa ciąża salamandry? Dlaczego samce mątwy muszą udawać samice? Więcej na temat intymnego życia zwierząt znajdziemy w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Gość: dr Justyna Koziak

Data emisji: 22.03.2018

Godzina emisji: 12.17

ac

Czytaj także

Bioróżnorodność. Musimy ją pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:10
Naukowcy ostrzegają, że przekształcamy środowisko Ziemi tak dalece, iż weszliśmy w kolejną epokę geologiczną. Zmieniliśmy globalny obieg niektórych pierwiastków chemicznych i jesteśmy świadkami masowego zanikania gatunków. W Czwórce o zaburzeniach w bioróżnorodności opowiadała Barbara Pietrzak, Czwórkowa rzeczniczka nauki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki powrót wilka. Przestał być gatunkiem zagrożonym?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 17:00
Populacja wilków w Polsce w ostatnich latach wzrosła i nasz kraj zamieszkuje dziś ponad tysiąc tych zwierząt. To niewątpliwy sukces osób zaangażowanych w ich ochronę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasożyty czworonoga. Na co narażony jest nasz pupil?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:00
Chociaż w kalendarzu zima, to wychodząc na spacer z psem, można się przekonać, że w przyrodzie wiosna. Zwłaszcza wtedy, gdy spuścimy czworonoga ze smyczy, a ten pobiegnie w najbliższe zarośla i w sierści przyniesie kleszcza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego zimą w lesie liczy się zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 19:39
Pod koniec lutego i na początku marca leśnicy, myśliwi i wolontariusze wyruszają do lasów, by liczyć populacje różnych gatunków zwierząt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ABC akwarysty. Jak zostać hodowcą rybek?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 11:20
Ryby akwariowe często są przyczynkiem do szerszego zainteresowania zwierzętami. Tę przygodę warto dobrze zaplanować.
rozwiń zwiń