Szachy diagonalne. Pomysł naukowca Politechniki Krakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 14:29
Szachy przeżywają swój renesans za sprawą serialu "Gambit królowej". Są też tacy, którzy tym sportem parają się od wielu lat i są mistrzami w swej dziedzinie. A można spotkać i takich, którzy przy użyciu szachownicy i figur tworzą nowe gry i zasady. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Hutsuliak Dmytro

szachy1200.jpg
Michał Kanarkiewicz: życie jest jak gra w szachy. Naucz się jej zasad

Takim pomysłem są szachy diagonalne, opracowane przez dr. hab. inż. Zbigniew Kokosiński z Politechniki Krakowskiej. Naukowiec opracował nowy sposób rozgrywania partii szachowej. 


Posłuchaj
03:58 czwórka stacja nauka 22.01.2021 szachy.mp3 Szachy diagonalne - pomysł i zasady zdradza dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński z Politechniki Krakowskiej, ich twórca (Stacja Nauka/Czwórka)

 

W szachach diagonalnych szachownica i figury pozostają takie same. Zmienia się sposób ich ułożenia - figury i piony ustawione są w przeciwległych narożnikach. 

- Umownie 1A i 8H wyznaczają nam południe i północ w takim ustawieniu - wyjaśnia naukowiec. - Wystarczy szachownice obrócić o 45 stopni w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i te dwa pola wyznaczają nam kierunki północ-południe. W tym kierunku odbywa się atak i obrona - dodaje. 

Oprócz ułożenia zmienił się też sposób poruszania i bicia pionów. - Piony mogą poruszać się w dwóch kierunkach i bić w 3 kierunkach - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. 

Szachy – pasjonująca, strategiczna gra planszowa, która od wieków towarzyszy ludziom. Wydawałoby się, że przez tak długi...

Opublikowany przez Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki Środa, 30 grudnia 2020

seriale oglądanie telewizja 1200.jpg
Nicole Kidman, Hugh Grant i kryminalna intryga oraz Marcin Dorociński i szachy

Niektórzy na te szachy mówią "ukośne", ale to błędna nazwa. - Diagonala - to przekątna, jest główna przekątna i prostopadła do niej. Natomiast używając błędnej nazwy "szachy ukośne", sugerujemy tylko skos, ale nie musi to dotyczy przekątnej - tłumaczy ekspert. 

Nie pierwszy

Jak się okazuje nawet mistrzów szachowych interesuje możliwość rozegrania na szachownicy jakiejś innej partii. - Bobby Fischer, mistrz świata, zaproponował szachy losowe Fischera, a w których porządek figur w pierwszej i ostatniej linii jest generowany losowo - opowiada profesor Kokosiński. - Takich permutacji jest 960, stąd nazwa: szachy Fischera 960 - dodaje. 

Rozmówca Weronika Puszkar zdradza, że od dziecka jest miłośnikiem szachów. Gra w nie niekonsekwentnie i amatorsko, ale zaintrygowała go możliwość stworzenia nowego wariantu. - Ułożyłem figury tak, by przypominały twierdzę. Inspirowałem się obwodem królewieckim, kalingradzkim. Ułożyłem piony tak, by były jak najmocniejsze - zdradza. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 22.01.2021

Godzina emisji: 12.38

pj/kul

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Szachów. "Szachy to uniwersytet życia"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 16:06
- Zachęcam wszystkich do zainteresowania się tym sportem - mówił w rozmowie z Czwórką arcymistrz szachowy Jan Krzysztof Duda. A jak tłumaczył szachista Michał Kanarkiewicz, to gra, która uczy życia. - Strategicznego myślenia, planowania, przewidywania posunięć przeciwnika, a co najważniejsze: uczy przegrywania - mówił ekspert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobrze zacznij rok. "Zamień wybryki na zdrowe nawyki"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 15:30
Na szczycie listy noworocznych postanowień Polek i Polaków niezmiennie dominują te dotyczące zdrowszego odżywiania. Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wychodzą im naprzeciw i zapraszają do udziału w projekcie "Zamień wybryki na zdrowe nawyki". Sprawdzamy, od czego zacząć zmianę przyzwyczajeń.
rozwiń zwiń