Maski i rękawiczki groźne dla zwierząt. Rozetnij sznurki!

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 16:48
Zwierzęta cierpią przez odpady powstałe ze środków ochrony osobistej. Okazuje się, że maseczki czy rękawiczki są równie niebezpieczne dla organizmów morskich, jak i dużych zwierząt lub ptaków. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/tiko_photographer

shutterstock PopTika ptaki 1200.jpg
Ptaki lubią ludzi. "Zrewanżujmy się naszą sympatią"

W piśmie "Animal Biology" holenderscy naukowcy opublikowali pierwszy raport dotyczący udokumentowanych w sieci przypadków zaplątania się zwierząt w maski i rękawiczki oraz innych przypadków cierpień powodowanych przez odpady odzieży ochronnej.


Posłuchaj
04:49 czwórka stacja nauka 14.04.2021.mp3 O zagrożeniach dla zwierząt wynikających z używania masek i rękawiczek opowiada Agata Borucka z Działu Edukacji warszawskiego zoo (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Każdy z nas widzi mnóstwo tego typu śmieci, odpadów, które wyfruwają z koszy lub nigdy się w tych koszach nie znalazły - mówi Agata Borucka z Działu Edukacji warszawskiego zoo. - Widziałam zaplątanego gołębia, choć jemu udało się wyswobodzić. Jest to problem i może być poważny - podkreśla. 

Wśród opisywanych przez naukowców przypadków znalazły się: lis z Wielkiej Brytanii, ryby, które utknęły w lateksowych rękawiczkach, martwe kraby we Francji czy brazylijskie pingwiny połykające maseczki. Agata Borucka zwraca uwagę, że w naszym otoczeniu takie odpady są niebezpieczne, szczególnie teraz dla ptaków, u których rozpoczyna się właśnie okres lęgowy.

- Ptaki, szykując się do godów, budują swoje gniazda. Żeby ich potomstwu było miękko, mają za zadanie wyściełać gniazdo bardzo miękkimi rzeczami, a fragmenty masek czy rękawiczek mogą się do tego nadawać - mówi specjalistka. - Ptaki te śmieci wnoszą do swego gniazda, mogą się w nie zaplątać, albo mogą to zrobić ich pisklęta - dodaje.


Zobacz także:

las mężczyzna spacer wędrówka 1200.jpg
Lasoterapia. Bo las pomaga prawie na wszystko

Niestety nie wszystkie maski trafiają na wysypiska śmieci, ale zdarza się, że i stamtąd dostają się do mórz czy oceanów za pośrednictwem rzek. - Tam już jest szerszy wachlarz zwierząt - wyjaśnia specjalistka. - Szczególnie te cieniutkie, foliowe rękawiczki są niezauważalne, albo zauważalne, ale identyfikowane jako coś, co można zjeść np. meduza - dodaje. 

Holendrzy zwracają uwagę, że nie tylko ryby czy ptaki są zagrożone. W raporcie szczególną uwagę zwracają na problem połykania masek przez duże zwierzęta, co może prowadzić do rozlicznych dolegliwości. 

Tego rodzaju śmieci są bardzo często skażone bakteriologicznie. One nie powinny znaleźć się w przestrzeni dostępnej dla zwierząt, bo te mogą też roznieść to dalej, a problem będzie poszerzał zasięg. 

Najprostszym sposobem na unikanie tego typu sytuacji jest ucinanie sznureczków i gumek od naszych masek przed wyrzuceniem ich do kosza. Podobnie należy potraktować foliowe czy gumowe rękawiczki - uciąć ich "palce". Dzięki tym zabiegom gumka od maski nie zaplącze się wokół skrzydła czy nóg ptaka, a ryba, która wpłynie w rękawiczkę, wydostanie się z niej. To dobry krok na drodze do bezpieczeństwa zwierząt. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Weronika Puszkar

Data emisji: 14.04.2021

Godzina emisji: 12.42

pj

Czytaj także

Dieta wege dla psów - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 13:45
Coraz częściej pojawia się temat wegańskiej diety dla psów. Sprawdzamy czy taka dieta jest bezpieczna dla naszych pupili i jakie mogą być jej konsekwencje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokąd idą wiosną ropuchy? "Wracają do domu"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 14:34
- W tym roku ropuchy mają siłę na wędrowanie. Są duże, sprawne i bardzo aktywne, więc mogą przebyć spore odległości - mówił Mikołaj Kaczmarek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 
rozwiń zwiń