Międzynarodowy Dzień Wiatru - energia z wiatraków

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 16:15
15 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wiatru, który został wprowadzony w 2007 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Światową Radę Energetyki Wiatrowej. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Johnathan21

shutterstock giżycko wieża ciśnień 1200.jpg
Wieże ciśnień w Polsce. "Zabytki, które są funkcjonalne"


- W kwestii wykorzystania wiatru jako źródła energii odnawialnej możemy jeszcze sporo zrobić. Ze względu na regulacje prawne i określone w nich wymagania budowa wiatraków na lądzie praktycznie została zablokowana - mówi Kamila Tarnacka wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. - Jednak w ostatnim czasie rząd złagodził przepisy w tej sprawie. Dzięki temu inwestycje ponownie ruszą.


Posłuchaj
05:45 Czwórka/ Stacja Nauka - dzień wiatru 15.06. 2021.mp3 Z okazji Dnia Wiatru rozmawiamy z Kamilą Tarnacką, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (Stacja Nauka/Czwórka)

Jak mówi ekspertka, moc zainstalowanych dotychczas farm wiatrowych wynosi ponad 6,8 GW. - Mam nadzieję, że niedługo ruszą nowe projekty. W budowie mamy wiatraki, które będą dostarczały ok. 4 GW, a możemy jeszcze wybudować drugie tyle, żeby ich moc osiągała łącznie ok. 24 GW wiatru na lądzie - wyjaśnia.

W tym roku weszła ustawa umożliwiająca realizowanie inwestycji wiatrowych na morzu. Już ruszyły pierwsze projekty i trwają przygotowania do ich realizacji. Planuje się, że pierwszy prąd z wiatraków na morzu popłynie w roku 2025. - Morze Bałtyckie sprzyja budowie wiatraków, bo nie jest za głębokie, a dno morskie stwarza dobre warunki do budowy konstrukcji - opowiada Kamila Tarnacka. - Dodatkowo dobrze wieje, więc niedługo dużo będzie się działo na Bałtyku. 

Odnawialne1200.jpg
Czy można być energetycznie samowystarczalnym?

Sprawdź także:

W Międzynarodowym Dniu Wiatru, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wystartowało również z projektem edukacyjnym Szkoła z Wiatrem. - Akcję kierujemy do szkół. Chcemy, żeby dzieci od małego rozumiały potrzebę troski o planetę, czuły się częścią ziemi i natury. Chcemy im pokazywać energetykę wiatrową, jako jedno ze źródeł odnawialnych - tłumaczy specjalistka. - Na stronie szkolazwiatrem.pl można znaleźć propozycje scenariuszy lekcji dla dzieci starszych i młodszych. Można również wziąć udział w konkursie, którego główną nagrodą jest wizyta na farmie wiatrowej.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Kamila Tarnacka (wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej)

Data emisji: 15.06.2021

Godzina emisji: 12.47

aw

Czytaj także

Inteligentne miasta? Projekty na rozwój ich ekosystemów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 16:50
Smart City Innovation Ecosystems Festival to cykl wydarzeń pokazujących wpływ infrastruktury i projektów na rozwój ekosystemów innowacji inteligentnych miast, a także na codzienne życie obywateli. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego kosimy trawę? "To mało ekologiczne"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:39
- Kosząc trawnik przed domem odbieramy dom m.in. owadom zapylającym - mówiła Martyna Walerowicz, miłośniczka nauki. - 
rozwiń zwiń