Dżdżownice, które jedzą plastik pomogą w ratowaniu świata?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 20:25
Doktoranci z Politechniki Częstochowskiej hodują dżdżownice, które jedzą plastik. Naukowcy badają wpływ mikroplastiku na te organizmy i dodatkowo starają się sprawdzić, czy można wykorzystać je do rozkładu tego materiału.
Dżdżownice jedzące plastik pomogą w ratowaniu świata?
Dżdżownice jedzące plastik pomogą w ratowaniu świata?Foto: Shutterstock.com/Witaya Proadtayakogool
  • Doktoranci z koła naukowego GeneInUse starają się stworzyć zwierzętom maksymalnie naturalne środowisko, zarówno jeśli chodzi o pH gleby, jak i odżywianie 
  • Badania prowadzone są w zamkniętych pomieszczeniach, w pełni kontrolowanym środowisku

Jak podkreślał Marek Klimasz z Katedry Inżynierii Środowiska i Biotechnologii w rozmowie z Czwórką, okazuje się, że dżdżownice można wykorzystać w procesie oczyszczania Ziemi z mikroodpadów. Najpoważniejszym zagrożeniem ekologicznym nie jest mikroplastik tzw. dużej frakcji, czyli do ok. 5 mm, ale nanoplastik - czyli wręcz pyłek, który może być zjadany przez niemal wszystkie organizmy żyjące w glebie, a jednocześnie stanowi dla nich niebezpieczeństwo. - Staramy się sprawdzić, w jaki sposób można wykorzystać przeróżne gatunki dżdżownic w procesie wykrywania, czyli detekcji i degeneracji tego plastiku - tłumaczył naukowiec.

Jak podkreślał, wszystko wskazuje na to, że częstochowianie są na dobrej drodze. - Badamy, które z gatunków żyjących w środowisku zurbanizowanym są w stanie rozłożyć ten pobierany przez nie plastik - opowiadał. - Czy ich mikroflora sprawia, że ten plastik jest niereaktywny. Sprawdzamy też, czy ich mikroflorę można modyfikować, czyli przystosowywać do tego, by faktycznie neutralizowały plastik.

Studenci wykorzystują cztery gatunki dżdżownic i polietylen. - Dodajemy mikroplastik niskiej gęstości do pożywienia i do gleby. Następnie czekamy przez tydzień, dwa albo miesiąc i sprawdzamy, w jakiej kondycji są nasze dżdżownice, ale także co dzieje się wewnątrz ich ciał - tłumaczył. - Pobieramy ich mikroflorę i badamy, czy występują markery stresu oksydacyjnego. Potem wyciągamy z tych badań wnioski, m.in. jaka jest maksymalna możliwość akumulacji - wymieniał ekspert. 

Pierwsze wyniki wskazują, że jeśli stężenie mikroplastiku w glebie wynosi ok. 4 proc., ma to już negatywny wpływ m.in. na wzrost badanych organizmów. - Dodatkowe badania są wciąż w firmie testów. Na razie przeprowadzamy badania w zamkniętych pomieszczeniach, czyli w pełni kontrolowanym środowisku - podkreślał naukowiec. W sferze zainteresowania częstochowskich badaczy są także m.in. odzysk biomasy nawozowej z osadów z procesu uzdatniania wody czy wykorzystanie fotogranul tlenowych w systemie SBR oczyszczania ścieków.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 24.01.2022

Godzina emisji: 12.39

kd


Czytaj także

Walki gladiatorów czy barbarzyńców - historię poznasz na polu bitwy zamiast z książek

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 15:41
- Staramy się łączyć naukę z dobrą zabawą i przede wszystkim realizowaniem swoich pasji - tłumaczy Mariusz Myśliwski z Koła Naukowego Amatorów Antyku UMCS. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zima w ulu. Co robią pszczoły kiedy pada śnieg?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 16:40
- Pszczoły nie zapadają w sen zimowy, tylko w stan hibernacji. Ale to nie znaczy, że robią sobie wolne, bo one dalej ciężko pracują - opowiada pszczelarz Jakub Jabłoński z Sierpca, gdzie powstaje miód kasztelański.
rozwiń zwiń