Studentki architektury wyróżnione w międzynarodowym konkursie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 16:06
Studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej zdobyły pierwsze miejsce w trzeciej edycji międzynarodowego konkursu na projekt kompaktowego domu MICROHOME.
Projekt polskich studentek zwyciężył na międzynarodowym konkursie MICROHOME.
Projekt polskich studentek zwyciężył na międzynarodowym konkursie MICROHOME.Foto: shutterstock/Popartic

Michalina Linkowska, Wiktoria Ciszak i Karolina Kozłowska zostały docenione, a ich projekt zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie "MICROHOME - małe życie, ogromny wpływ". Zespół z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej miał za zadanie zaprojektować komfortowe mieszkanie o powierzchni nieprzekraczającej 25 metrów kwadratowych. Okazało się, że rozwiązanie poznańskich studentek najbardziej przypadło do gustu konkursowemu jury. 

- Musiałyśmy wydzielić dwie oddzielne przestrzenie, żeby szanować czas wolny domowników oraz strefę ich pracy. W ten sposób powstał dom złożony z trzech modułów - tłumaczy współautorka zwycięskiego projektu Karolina Kozłowska. - W zależności od potrzeb możemy wydzielić przestrzeń, ale również możemy ją połączyć.

Projekt doskonale wpisuje się w pandemiczną rzeczywistość, gdy część z nas przeniosła pracę do domu i musiała zmierzyć się z wyzwaniem pracy zdalnej. Dzięki ruchomym modułom mieszkańcy tej niewielkiej powierzchni mogą realizować swoje zadania, wzajemnie sobie nie przeszkadzając. Jednak po skończonej pracy moduły można z łatwością połączyć i stworzyć wspólną większą przestrzeń.

- Główny moduł znajduje się na planie okręgu, pełni rolę salonu, ale także sypialni. Jest też wydzielona przestrzeń na łazienkę i kuchnię. Dwa osobne moduły stanowią kontynuację promienia tego okręgu i pełnią funkcję dwóch oddzielnych pomieszczeń - wyjaśnia rozmówczyni Szymona Majchrzaka. - Dzięki otworzeniu "żyletek" które pełnią rolę ścian, możemy w każdej chwili połączyć tę przestrzeń i wtedy otwiera nam się duży salon bądź jadalnia. W zależności od tego jak ustawimy moduły, możemy spędzać czas samotnie lub w towarzystwie.


Źr. Facebook/Wydział Architektury PP

Jak jednak zauważa projektantka, modułowość to niejedyna zaleta projektu. Do jego stworzenia wykorzystano także badania cyklu okołodobowego. - Wpływ światła słonecznego oraz pory dnia mają duży wpływ na nasz organizm i wydzielane hormony - opowiada Karolina Kozłowska. - Dzięki obrotowości dom porusza się ze słońcem. O poranku jest usytuowany na wschód, dzięki czemu możemy łapać promienie słońca i budzimy się w sposób naturalny. Natomiast wieczorem, kiedy bardzo pozytywne dla naszego organizmu jest oglądanie zachodu słońca - nasz dom obraca się na zachód. Dzięki czemu łapiemy maksymalną ilość światła w ciągu dnia.

Zobacz także:

Do osiągnięcia tego efektu konieczne było zastosowanie systemu obrotowego. Jego koszty, jak przyznaje Karolina, są dość wysokie, ale w przyszłości istnieje szansa na jego wykorzystanie. - Mamy nadzieję, że pomysł podążania za słońcem zostanie wykorzystany również w większej architekturze - zaznacza. - Nie tylko ze względu na obrót bryły. Może być wykorzystany również jako element przeszklenia budynków w konkretnych miejscach.


Posłuchaj
03:56 Czwórka/Stacja Nauka - projekt architektoniczny zwyciężył w międzyn. konkursie 21.02.2022.mp3 Karolina Kozłowska z Politechniki Poznańskiej wyjaśnia założenia zwycięskiego projektu (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Ada Janiszewska

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 21.02.2022

Godzina emisji: 12.43

aw

Czytaj także

Nowoczesne projektowanie. W zgodzie z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 20:04
Czy proekologiczne rozwiązania zaczęły się pojawiać również w dziedzinie architektury wnętrz? W jaki sposób możemy je wykorzystać, by stworzyć domową lub biurową przestrzeń przyjazną środowisku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lokum dla studenta - akademik czy pokój na mieście?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 18:40
Dla wielu młodych ludzi rozpoczęcie nauki na wyższej uczelni oznacza przeprowadzkę do większego miasta. Co za tym idzie, świeżo upieczeni studenci szukają miejsca, w którym zamieszkają przez kolejny rok. Często stoją przed dylematem - akademik czy wynajęcie pokoju?
rozwiń zwiń