Czy Bydgoszcz ma coś wspólnego z duchami?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 13:40
W każdy czwartek w "Stacji Nauka" ruszamy w Polskę, tylko po to, by odkryć tajemnice nazw polskich miast, miasteczek i wsi. Tym razem wraz z Oliwią Krettek, w cyklu "Skąd ta nazwa?", sprawdzamy pochodzenie nazwy "Bydgoszcz".
Panorama Bydgoszczy (zdj. ilustracyjne)
Panorama Bydgoszczy (zdj. ilustracyjne)Foto: PhotoWiolaGrafika/Shutterstock

Bydgoszcz to największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Położone jest na styku czterech makroregionów Pojezierzy Południowobałtyckich, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, od wschodu graniczy z Wisłą. Prawa miejskie Bydgoszczy nadał król Kazimierz Wielki 19 kwietnia 1346 roku. Patronami miasta są biskupi: św. Marcin i św. Mikołaj.

Skąd jednak nazwa? W naszej Czwórkowej sondzie słuchacze pomysłów mieli wiele: może od kogoś o imionach Byd i Gost, albo może od jednego złego ducha (bad ghost)? - Jest legenda, która głosi, że było dwóch braci Byd i Gost, którzy kłócili się o to, gdzie powinni osiąść na stałe i założyć swój gród - mówi Daria Kieraszewicz z biura Turystyki, Szkoleń i Konferencji Visite.pl. - Wędrowali przez północną Polskę. Jeden z nich chciał założyć gród nad piękną rzeką, obfitującą w ryby, a drugi chciał w lasach. Nie mogli się zgodzić, aż do momentu, gdy dotarli do miejsca, gdzie obecnie znajduje się Bydgoszcz.

Okazało się, że to miejsce spełniało oczekiwania obu braci. Była i piękna rzeka, gdzie znajdowało się dużo ryb i raków, a także lasy i dużo drewna, z którego można było wybudować osadę.

Jest jeszcze jedna legenda. - Historia dotyczy czasów przedgrodowych. Mówi się, że wtedy nazwa miała pochodzić od "bić gości". Raczej nieprzyjaźnie kojarząca się wędrowcom - opowiada rozmówczyni Oliwii Krettek. - W późniejszym okresie, gdy miasto stało się grodem, zmieniono tą niekorzystną etymologię i nadano jej marketingowe znaczenie, zmieniając "bić" na "być". Tak Bydgoszcz stała się miastem bardzo gościnnym.

Tę gościnę również wymusiło prawo magdeburskie, które było bardzo surowe i nakazywało karać wszystkich tych, którzy godzili w interesy przybywających do miasta. - Więc Bydgoszcz także nakazowo stała się miastem niezwykle gościnnym. Stąd "Bydgoszcz - bądź naszym gościem". To hasło wyróżniające nasze miasto - mówi przewodniczka.

Źr. Facebook/Visit Bydgoszcz

Bydgoszcz ma wiele do zaoferowania oprócz walorów krajobrazowych - można zwiedzać liczne zabytki. Należą do nich piękna starówka, katedra i kamieniczki. W mieście można również odwiedzić Muzeum Mydła i Brudu, jedyne tego typu w Europie. Warto też zapuścić się w zaułki Dzielnicy Muzycznej, która jak sama nazwa wskazuje - rozbrzmiewa muzyką, a to za sprawą znajdujących się w niej szkół muzycznych i Filharmonii Pomorskiej.


Posłuchaj
04:54 Czwórka/Stacja Nauka - Bydgoszcz 26.05.2022.mp3 Przewodniczka Daria Kieraszewicz opowiada o etymologii nazwy "Bydgoszcz" (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Warto odwiedzić Wyspę Młyńską, która jest zieloną perłą ładu otoczoną wodą. Wody w Bydgoszczy jest bardzo dużo, więc w okresie letnim można skorzystać z różnych opcji rejsów - dodaje Daria Kieraszewicz.
Jeśli o wodzie mowa, to warto się wybrać do Bydgoszczy w ostatni weekend czerwca. Wtedy będzie miała tam miejsce największa impreza wodna w regionie - "Ster na Bydgoszcz".

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 12.45

aw

Czytaj także

Ulica Posag 7 Panien w Warszawie. Co za historia!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:00
Z ulicą Posag 7 Panien wiąże się niezwykła historia, sprawdzamy kim były tajemnicze panny i co stało się z ich posagiem. Jak łączy się z nazwą dzielnicy Ursusem i co z tym miejscem ma wspólnego Henryk Sienkiewicz?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerozolima w Warszawie? Skąd nazwa Aleje Jerozolimskie?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 13:40
Aleje Jerozolimskie to jedna z najbardziej znanych i trzecia co do długości arteria w Warszawie. Aleje biegną od Wisły i przecinają aż pięć dzielnic stolicy, a znajdują się przy niej zarówno secesyjne kamienice, jak i nowoczesne wieżowce. Skąd jednak jej nazwa?
rozwiń zwiń