Łeba. Nie tylko plaże i wydmy

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 12:00
To miejscowość o długiej historii. Swoją nazwę zawdzięcza najprawdopodobniej rzece, która płynęła przez tę okolicę. 
Łeba - wymarzone miejsce dla plażowiczów
Łeba - wymarzone miejsce dla plażowiczówFoto: Kamil Zajaczkowski/ Shutterstock

- Niegdyś bywało tak, że nazwy miejscowości swoje źródło miały w nazwach okolicznych rzek, tak jest w tym przypadku - mówił Mariusz Baar, przewodnik Lęborskiego Koła PTTK, miłośnik historii i regionalista. Pierwotna nazwa rzeki Łeby to Lew, Liw, Lewa. - Powiązane jest to na pewno z rzeką Łabą, która znajduje się w Niemczech. Etymologia obu nazw jest bardzo podobna - podkreślał.  

Jak opowiadał, możliwe też, że słowo "Łeba" pochodzi od nazwy koloru - białego, niczym piasek, który znajdziemy na tamtejszych plażach. - Tam, gdzie rzeki wpadały do morza, naniesionego piasku zawsze było dużo, a w tym przypadku ten piasek był niezwykle jasny i sprawiał wrażenie białego - podkreślał ekspert. 

Pierwsza osada w miejscu dzisiejszego miasta powstała po stopieniu lodowca skandynawskiego. - Rzeka zmieniała często swoje koryto, tworzyła jeziora, niszcząc i podtapiając po drodze przeróżne skupiska ludzkie - opowiadał Mariusz Baar. - Jednym z nich była kaszubska wioska, która znajdowała się przy ujściu, i tam potem powstało pierwsze miasto, nazwane przez rycerzy krzyżowych Łeboujściem - opowiadał ekspert. - Gdy w XIV wieku zostało ono zniszczone przez sztormy, mieszkańcy przenieśli się na drugi brzeg rzeki i tak powstała dzisiejsza Łeba, zwana pierwotnie "Lebą" - tłumaczył. 

Posłuchaj
05:11 _PR4_AAC 2022_06_30-12-46-55.mp3 Skąd się wzięła nazwa Łeby? Opowiada Mariusz Baar (Stacja Nauka/Czwórka) 

Sprawdź także:

Dziś w tym mieście - oprócz legendarnych wydm - jest też wiele innych ciekawostek. - Wciąż mamy tu pozostałości XVIII-wiecznej osady, tzw. łebską Wenecję - wymieniał ekspert. To okolice jeziora Sarbsko, z którego niegdyś mieszkańcy czerpali wodę. - Mamy tu także piękną szeroką ulicę Tadeusza Kościuszki, czyli deptak, aleję Prezydentów, na której można zobaczyć ich odciski dłoni - opowiadał. Oprócz tego w Łebie możemy też m.in. zajrzeć do Muzeum Motyli czy wejść do największego w Polsce Labiryntu 3D. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 12.38

kd

Czytaj także

Jajko - wielokulturowy symbol życia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 14:03
Chrześcijanie łączą jajka z Wielkanocą, to symbol życia, odrodzenia, Chrystusa, który zmartwychwstał. Znane jest jednak wielu innym kulturom również jako triumf życia nad śmiercią, doskonały początek, symbol cykliczności czy szczęścia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starachowice - miasto z gwiazdą, Starzechem albo szlachtą

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 14:37
Starachowice słusznie kojarzą nam się z przemysłem. Niezwykle ciekawa jest nazwa tego miasta, której legenda wiąże się ze Starzechem, dawnym założycielem kuźnicy. Prawda jest nieco inna, ale przemysł też jest w niej obecny. 
rozwiń zwiń