Nie jedz plastiku ze swojej patelni

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 14:07
Okazuje się, że nawet pojedyncze rysy na naszej patelni mogą prowadzić do uwalniania się z niej plastiku, który przypadkowo możemy zjeść - warto tego unikać. 
Nie używajmy uszkodzonych patelni teflonowych
Nie używajmy uszkodzonych patelni teflonowychFoto: Shutterstock/goffkein.pro

Naukowcy z Flinders University i Newcastle University odkryli, że do żywności może przechodzić z uszkodzonej patelni nawet 9 tys. szkodliwych cząsteczek. Badacze zajmowali się patelniami teflonowymi. 

- Patelnia, by była idealna, musi mieć odpowiednią wagę, dobrze przewodzić ciepło, ale też równomiernie je rozprowadzać - mówi prof. Zbigniew Stojek z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. - Oczekujemy też, żeby nic do tej patelni się nie przyklejało i żeby nie przypalała. Z tego powodu wprowadzono różne pokrycia patelni. Nie wszystkie związane są z plastikiem. Najbardziej popularny jest teflon - dodaje. 

Powłoka teflonowa znajduje się na powierzchni patelni i również ma konkretne cechy.

- Ona w ogóle nie oddziałuje chemicznie z żywnością. Nie może zmieniać jej smaku, barwy. Ze względu na swoją obojętność chemiczną trudno, żeby żywność się do niej przyklejała - wyjaśnia profesor w rozmowie z Weroniką Puszkar. - Przypalanie to utlenianie, spalanie, degradacja chemiczna, a ta zawsze przyczynia się do złych produktów - dodaje. 


Posłuchaj
04:18 czwórka stacja nauka 15.11.2022.mp3 Uszkodzona patelnia może "częstować" nas plastikiem (Czwórka/Stacja Nauka)

 

Problem pojawia się wtedy, gdy porysujemy teflonową powłokę patelni. - Gdy pojawią się zarysowania, pęknięcia, to powłoka zaczyna się odklejać. Plastik zaczyna się przekształcać, tworzą się związki, których nie chcemy, a to nie jest korzystne dla zdrowia - wyjaśnia rozmówca Czwórki. - Przeciętna grubość powłoki teflonowej to 20 mikrometrów - strasznie mało tego plastiku. Ze względu na to, że jest go tak niewiele, to gdy się degraduje, to w drobnych cząstkach, przez co mogą one wnikać do potraw, które przygotowujemy na danej patelni. 

Najczęściej do uszkodzeń patelni dochodzi podczas zmywania. Nie zaleca się też używać na niej metalowych sztućców. Gdy powłoka patelni teflonowej się uszkodzi, lepiej zrezygnować z jej używania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 15.11.2022

Godzina emisji: 12.46

pj/kor

Czytaj także

Dbajmy o morza i oceany. "Zawdzięczamy im wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 16:50
- Podobno lepiej znamy powierzchnię Księżyca niż morskie dno, ale wiemy, że nasza planeta jest "błękitna", czyli ponad 70 proc. jej powierzchni zajmują morza i oceany. I że to im zawdzięczamy wszystko – mówi dr Marta Potocka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Awiacja przyszłości. Samoloty na olej, na wodór i na prąd

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 18:00
Lotnictwo to duży problem dla klimatu, bo ten rodzaj transportu odpowiada za emisję ponad miliarda ton dwutlenku węgla rocznie. Co z tym zrobić? Naukowcy mają swoje pomysły, a jeden z nich wiąże się z wykorzystaniem wodoru. 
rozwiń zwiń