Liofilizacja. Patent Indian wykorzystywany przez alpinistów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 15:37
Już kilkaset lat temu andyjscy Indianie Quechua odkryli sposób, dzięki któremu mogli przechowywać żywoność przez długie miesiące.
Audio
  • Żywność liofilizowana. Czy to zdrowy wybór? (Stacja Nauka/Czwórka)
Żywność liofilizowana, zdjęcie ilustracyjne
Żywność liofilizowana, zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Vilsone

gujawa guava owoc 1200.jpg
Gujawa - karaibska siostra gruszki

Choć w światowej technologii żywności metoda została opracowana po raz pierwszy w czasie II wojny światowej na zlecenie rządu Stanów Zjednoczonych w celu wyprodukowania dla wojska żywności o niewielkiej wadze, to powinniśmy wiedzieć, że protoplastami tej techniki byli... Indianie. Wiele lat temu jako pierwsi zastosowali prymitywną metodę liofilizacji żywności, która mogłaby się szybko zepsuć.

- Indianie zauważyli, że żywność, która została pozostawiona w warunkach, gdzie występowało niskie ciśnienie i temperatura oprócz tego, że zamarza traci też wodę, która w tym procesie odparowuje - mówił dziennikarz Czwórki Patryk Kuniszewicz. 

Współcześnie, żywność liofilizowana ze względu na swoją wagę i niewielkie rozmiary jest chętnie wybieranym produktem wśród sportowców i alpinistów. Czy taka żywność jest zdrowa dla naszego organizmu? Co wchodzi w skład takich produktów? Czy porcją tak zakonserwowanej żywności jesteśmy w stanie zaspokoić apetyt po wzmożonej aktywności fizycznej? M.in. o to zapytaliśmy eksperta ze sklepu BearWay Dariusza Badełka. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał opracowała: Kaja Zemła

Gość w nagraniu: Dariusz Badełek (BearWay.pl)

Data emisji: 8.02.2018

Godzina emisji: 12.47

ac/kul

Czytaj także

Dlaczego warto polubić kaszę?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 19:55
Produkty zbożowe, zaraz za warzywami i owocami, stanowią ważny element piramidy żywienia, ale paradoksalnie wiele osób, będących na diecie, w pierwszej kolejności rezygnuje z pieczywa, mąk i kasz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego sięgamy po słodycze?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 15:34
Wiele dzieci wykazuje wyraźną niechęć do jedzenia warzyw. Jednocześnie entuzjastycznie reagują na myśl o słodyczach, frytkach i wielu innych niezdrowych produktach. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Durian - owoc dla odważnych

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 14:50
Jak ser pleśniowy, jak syrop z cebuli i śmietany albo... jak zgniłe mięso. Są tacy, którzy twierdzą, że durian to najbardziej śmierdzący owoc na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gujawa - karaibska siostra gruszki

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 14:26
Gujawa słynie z właściwości antyseptycznych i przeciwpasożytniczych, ze względu na wartości odżywcze ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, jej liście sprawdzają się w łagodzeniu... bólu zębów.
rozwiń zwiń