Jak przestać zajadać stres? "Poznaj źródło problemu"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 20:37
W sytuacjach stresowych niektórzy nie są w stanie nic przełknąć inni natomiast nie mogą pohamować apetytu. Od czego to zależy i co tak naprawdę chce osiągnąć nasz mózg "żądając" od nas jedzenia?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Poznyakov

koronawirus maseczka 1200 free
Gdy złapiesz wirusa - wyzeruj aktywność

Jak się okazuje rodzaj stresu, jakiemu jesteśmy poddawani, ma duży wpływ na to, jaki mechanizm nasz mózg uruchamia, by z nim walczyć. - Chodzi to, jak jemy, co jemy i ile jemy - tłumaczył trener psychoedukacji Stefan Sawicki. - Z jednej strony reakcja stresowa powinna polegać na obniżeniu apetytu, bo to przygotowanie ciała do ucieczki. Z drugiej jednak, jeśli stres nie jest ekstremalny, objadamy się, by go złagodzić - tłumaczył.

Posłuchaj
04:38 _PR4_AAC 2020_11_20-12-24-58.mp3 Dlaczego zajadamy stres - jak działa ten mechanizm? (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock De Visu stres strach panika 1200.jpg
Atak paniki - jak sobie z nim radzić?

Dlaczego wybieramy akurat jedzenie? - Pierwszy skojarzeniem jest dzieciństwo, czyli czas, gdy wszystkie nasze potrzeby były zaspokajane, mieliśmy podstawowe poczucie bezpieczeństwa - mówił ekspert. - W sytuacjach stresowych sięgamy więc najczęściej po słodycze, przekąski wysokokaloryczne. Tak działa chemia naszego mózgu, która uruchamia tzw. mechanizm nagrody - wymieniał ekspert.

Sprawdź także:

Przyjrzyjmy się swoim emocjom. Sięgnięcie po jedzenie to pierwszy odruch, dopiero potem przychodzi refleksja nad tym, jakie jest źródło problemu Stefan Sawicki

Ta metoda, jak tłumaczył, rzadko prowadzi do rozwiązania problemu, który nas stresuje, a może generować kolejne, na przykład... otyłość. Dlatego warto zadbać o inne sposoby radzenia sobie ze stresem, by nie niszczyć własnego zdrowia. - Proponuję rozpisać sobie na kartce, co mogę zrobić, by zbliżyć się o rozwiązania swojego problemu - mówił gość Czwórki. - Jeśli nie mamy wpływu na sytuację można wykonywać proste ćwiczenia, medytować - radził. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 20.11.2020

Godzina emisji: 12.10

kd


Czytaj także

"Hełm tlenowy" częścią antycovidowej zbroi? Prace nad tą metodą trwają

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 17:13
- Ta metoda nie tylko pozwala na podanie tlenu pacjentowi, który ma uczucie duszności, ale też ograniczy liczbę osób, które wymagają podłączenia do respiratorów - tłumaczy w rozmowie z Czwórką dr Łukasz Wróblewski, pomysłodawca i koordynator projektu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roboty pomagają w szpitalach. To nie przyszłość, to dzieje się dziś

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 13:49
Już za chwilę na oddziałach pojawią się maszyny, które przejmą część obowiązków personelu. - Jesteśmy już gotowi na tę zmianę - mówi Anna Lew-Starowicz, prezes Telemedika.net. 
rozwiń zwiń