Ulica Posag 7 Panien w Warszawie. Co za historia!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:00
Z ulicą Posag 7 Panien wiąże się niezwykła historia, sprawdzamy kim były tajemnicze panny i co stało się z ich posagiem. Jak łączy się z nazwą dzielnicy Ursusem i co z tym miejscem ma wspólnego Henryk Sienkiewicz?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com
parking samochody parkowanie 1200.jpg
Parkingi podziemne - świetna, choć unikana, alternatywa

W Czwórkowym cyklu opowiadamy niezwykłe historie ulic, dzielnic, skwerów i miejsc. W dzisiejszej podróży sprawdzamy co ciekawego wiąże się z ulicą Posagu 7 Panien w Ursusie.


Posłuchaj
04:07 Czwórka/Stacja Nauka - Posag 7 Panien 07.10.2021.mp3 O historii ulicy Posag 7 Panien opowiada Agnieszka Gorzkowska z Domu Kultury Portiernia w Ursusie (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Ulica położona jest na nowym osiedlu w części Ursusa zwanej Szamotami, która leży na byłych terenach fabryki ciągników "Ursus". Łączy ulicę Gierdziejewskiego, gdzie działa słynny bazarek, ze stacją PKP Ursus Północny. W czasach, gdy działała jeszcze fabryka była wewnętrzną ulicą, którą odprowadzano pojazdy na plac sprzedaży.

- Fabryka powstała w 1893 roku. Jej założyciele postanowili założyć w Warszawie przy ul. Siennej, tam gdzie obecnie stoi Pałac Kultury i Nauki, Towarzystwo Udziałowe Specjalnej Fabryki Armatur i Motorów - opowiada Agnieszka Gorzkowska z Domu Kultury Portiernia w Ursusie. - Kapitał założycielski tej fabryki miał stanowić właśnie posag siedmiu córek udziałowców tego przedsięwzięcia.


Łódź ulica Piotrkowska 1200.jpg
Łódź - miasto ze śledziem, rzekami i "Luwrem"? 

Posłuchaj także:

Firma miała swoje wzloty i upadki, ulegała przekształceniom i była rozbudowywana. Dzięki jej inwestycjom powstał między innymi zakład przy ul. Skierniewickiej na Woli, a w 1924 roku ruszyła budowa kolejnego zakładu we wsi Czechowice, który miał być pierwszą fabryką samochodów w Polsce.

Spacer po ulicy Posagu 7 Panien polecamy tym, którzy lubią tereny poprzemysłowe. - Wygląda przepięknie zwłaszcza w porannych promieniach jesiennego słońca. Można zobaczyć wtedy mgły, które unoszą się nad niezabudowanymi jeszcze polami - mówi rozmówczyni Oliwii Krettek. - Ulica gdzieniegdzie jeszcze jest poprzecinana torami kolejowymi, którymi pociągi przewoziły towary na dawnym terenie fabryki. Po jednej stronie ulicy zostały dawne hale licencyjne, w których znajdują się firmy, restauracja i sklepy. Dla mnie ta ulica jest takim świadkiem przemian - ponownego narodzenia się życia na terenach pofabrycznych.

Posłuchaj także:

A skąd nazwa dzielnicy? Na początku XX wieku na fali popularności powieści Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis" do logotypu Zakładów P7P dopisano słowo Ursus, na cześć jednego z bohaterów powieści. - 50. lat później wieś Czechowice staje się miastem, którego nazwę chwilę potem zmieniono na Ursus - tłumaczy nasza przewodniczka. - W latach 70. miasto przyłączono do Warszawy i tak powstała jej nowa dzielnica.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 07.10.2021

Godzina emisji: 12.25

aw

Czytaj także

Ulica do mieszkania. Czym jest woonerf i czy sprawdzi się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 19:00
Ulicę do mieszkania wymyślili Holendrzy i nazwali ją "woonerf". - Celem takiego rozwiązania jest stworzenie przyjaznej dla mieszkańców miast przestrzeni, która godzi interesy wielu użytkowników danej ulicy - tłumaczy Piotr Salata-Kochanowski z Instytutu Miast i Regionów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukryte życie miejskich rzek. Czy warto odkryć je na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 19:30
Wiele zapomnianych dziś rzek w przeszłości płynęło przez ścisłe centra miast. Świat właśnie do tego wraca. A Polska?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poniedziałkowy Dół w Krakowie. Najsmutniejsza ulica miasta?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 14:40
-  Ulica znajduje się niedaleko Kopca Kościuszki, blisko krakowskiego ZOO. To jest bardzo przyjemna okolica, która nie kojarzy się ze złym sampoczuciem - tłumaczy Maciej Poradziński z bloga "Ciekawi Krakowa". 
rozwiń zwiń