Wielobarwna procesja, pelikany w herbie i trójkątny rynek - tym zadziwia Łowicz!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 15:17
Zgodnie z katolicką tradycją Bożego Ciała w wielu parafiach odbyły się procesje. Najbardziej barwna z nich przeszła przez Łowicz. Nie jest to jedyna atrakcja tego miasta, Łowicz kusi tajemnicami. 
Procesja Bożego Ciała w Łowiczu (2021 rok)
Procesja Bożego Ciała w Łowiczu (2021 rok)Foto: PAP/Roman Zawistowski

Pokazy sztuki ludowej, rękodzieła, występy artystyczne czy tradycyjna muzyka to czeka nas w Łowiczu. Nasz słuchacz Krystian przypomina, że najstarsza wzmianka o tym mieście pochodzi z 1136 roku. 

Łowicz od łowów czy łowienia?

Zdaniem Oliwii Krettek, która co tydzień w cyklu "Skąd ta nazwa?" sprawdza pochodzenie nazw miast, Łowicz i jego nazwa mają dość prostą genezę. - Jak podają źródła i dociekliwi historycy na terenie obecnego Łowicza była puszcza. Tu książęta mazowieccy mieli wybudowany dwór, z którego wyruszali na polowania, na łowy - opowiada Jacek Rybus, przewodnik z oddziału PTTK w Łowiczu. - Przy dworze powstała osada, która zaspokajała potrzeby dworu. Ze względu na charakter tego miejsca nadano mu nazwę Łowicz, od łowów. Inni badacze twierdzą, że Łowicz pochodzi od łowienia, co mogło odnosić się do połowów odbywających się w pobliskiej rzece Bzurze - dodaje. 

Dwa łowickie pelikany

Tajemnica nazwy Łowicza wydaje się prosta, to dużo trudniejszy do rozszyfrowania jest herb tego miasta, w którym widzimy m.in. dwa pelikany. - Nasz herb jest rzeczywiście wyjątkowy i niepowtarzalny. Pelikan rzadko występuje w heraldyce - mówi przewodnik. - Łowicz przez kilka stuleci był miastem kościelnym, należał do prymasów Polski. Oni mieli oni tutaj swoją główną siedzibę. W herbie widzimy dwa ptaki odwrócone do siebie grzbietami, pomiędzy nimi wyrasta drzewo życia, które jest symbolem opieki prymasowskiej i rozwoju miasta - dodaje. 

Pelikan uważany jest za ptaka ofiarnego. To zwierzę, które mieszka nad wodą, gdy panuje susza a z nią głód, jest gotowe rozerwać kawałek swego ciała by mięsem i krwią nakarmić swoje pisklęta, by one przeżyły. Gdy na ziemiach polskich pojawiło się chrześcijaństwo, kościół zapożyczył tę piękna legendę o ofiarnym ptaku i umieścił go w swojej heraldyce, ukazując symbolicznie śmierć i mękę Chrystusa. - Pelikany znalazł się najpierw w heraldyce kościelnej, a gdy tworzyło się miasto zostały przeniesione do herbu miejskiego - dodaje. 


Posłuchaj
04:59 czwórka stacja nauka 16.06.2022.mp3 Tajemnice Łowicza - opowiada o nich Jacek Rybus, przewodnik (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Wielobarwna precesja

Każdego roku Łowicz przyciąga na procesję Bożego Ciała. To jedyna w Polsce tak kolorowa, wielobarwna procesja. - Tradycyjnie w Bazylice Katedralnej odprawiane jest nabożeństwo, a po nim wyrusza wielobarwna łowicka procesja do 4 ołtarzy - mówi rozmówca Oliwii Krettek. - Można zobaczyć Księżaków, osoby ubrane w piękne regionalne stroje zwane pasiakami. To jeden z najpiękniejszych strojów ludowy w Polsce - dodaje. 

Odwiedzając Łowicz warto zajrzeć do tutejszego muzeum i do Bazyliki Katedralnej, która nazywana jest Wawelem Mazowsza, ze względu na to, że w jej podziemiach pochowano 12 prymasów. Trzeba też poznać aleję gwiazd łowickich, która wyróżnia twórców związanych z folklorem oraz wybrać się na trójkątny rynek. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 16.06.2021

Godzina emisji: 12.38

pj

Czytaj także

Jajko - wielokulturowy symbol życia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 14:03
Chrześcijanie łączą jajka z Wielkanocą, to symbol życia, odrodzenia, Chrystusa, który zmartwychwstał. Znane jest jednak wielu innym kulturom również jako triumf życia nad śmiercią, doskonały początek, symbol cykliczności czy szczęścia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starachowice - miasto z gwiazdą, Starzechem albo szlachtą

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 14:37
Starachowice słusznie kojarzą nam się z przemysłem. Niezwykle ciekawa jest nazwa tego miasta, której legenda wiąże się ze Starzechem, dawnym założycielem kuźnicy. Prawda jest nieco inna, ale przemysł też jest w niej obecny. 
rozwiń zwiń