Zniesienie wiz dla Ukraińców i Gruzinów. Co się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 19:02
Po latach oczekiwań od niedawna Gruzini podróżować mogą do krajów Unii Europejskiej bez wiz - na ich terenie przebywać mogą do 90 dni i w konkretnych celach: turystycznych, rodzinnych czy biznesowych. Podobnie jest w przypadku Ukrańców, a decyzję podjął Parlament Europejski.
Audio
  • Zniesienie wiz dla Ukraińców i Gruzinów. Czy nowe przepisy coś zmienią? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Midnight Studio

Justyna Segeš Frelak Podejście Polaków do emigracji jest schizofreniczne. Według badań opinii większość społeczeństwa uważa, że rynek pracy powinien być otwarty, szczególnie dla obywateli krajów ościennych. Z drugiej strony Polacy uważają, że powinno się ograniczać migrację

- Obywatele Ukrainy za to już w Polsce są i regularnie podejmują legalne, bądź prawie legalne, zatrudnienie, ponieważ nasza polityka migracyjna w ich przypadku jest bardzo liberalna i otwarta - tłumaczyła Justyna Segeš Frelak z Instytutu Spraw Publicznych. A jak podkreślał Roman Korbut, Ukrainiec od 6 lat mieszkający w Polsce, znalezienie pracy "za niezłe pieniądze" w naszym kraju nie jest trudne. - Nie ma deficytu miejsc pracy, jeśli ktoś chce pracować - w Polsce jest popyt na takich ludzi. Ogłoszenia "szukamy kelnera, czy kucharza" wiszą dosłownie na ulicach - mówił gość Piotra Firana.

Jak ruch bezwizowy na trasie Gruzja - Polska i Ukraina - Polska wpłynie na sytuację finansową Gruzinów i Ukraińców? Czy państwa te zaczną się wyludniać i jak sytuacja zmieni się dla polskich przedsiębiorców? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji ze studia Czwórki. W programie także Katarzyna Kornet o zmianach po zniesieniu wiz rozmawiała z Gruzinami mieszkającymi w Polsce.

praca rozmowa kwalifikacyjna 1200.jpg
Z deszczu pod rynnę, czyli o pułapkach w nowej pracy

***

Tytuł audycji: "Się mówi"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Justyna Segeš Frelak (Instytut Spraw Publicznych), Roman Korbut (fundacja Otwarty Dialog)

Data emisji: 11.04.2016

Godzina emisji: 15.10

kd/ab

Czytaj także

Kwota wolna od podatku. Kto na niej skorzysta?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 16:00
Od stycznia 2017 roku wejdzie w życie nowe prawo podatkowe. Zgodnie z nim Polacy będą odliczać kwotę wolną od podatku na innych zasadach. Kto skorzysta, kto straci, a dla kogo sytuacja się nie zmieni po wejściu w życie nowych przepisów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starzenie społeczeństwa. Kto zapłaci za emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 17:17
Do 2050 roku liczba pracowników w Polsce może zmniejszyć się nawet o jedną trzecią - wynika z raportu "Starzenie się ludności. Rynek pracy a finanse publiczne w Polsce". Jedną z głównych przyczyn starzejącego się społeczeństwa jest niska aktywność zawodowa Polaków po 50. roku życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieetyczny biznes. Jak naprawdę powstają smartfony?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 13:50
Cyna, tantal, wolfram, złoto - te minerały znajdziemy w naszych telefonach komórkowych, komputerach, tabletach, w sprzęcie forograficznym, AGD, oświetleniowym, czy w samochodach o napędzie elektrycznym. Są pozyskiwane głównie w Afryce przez producentów elektroniki, którzy nie kontrolują warunków, w jakich surowce te są wydobywane.
rozwiń zwiń