X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zagłada zwierząt. "Wymierają trzy gatunki na godzinę"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 16:50
Jesteśmy świadkami szóstego w historii Ziemi masowego wymierania zwierząt - alarmują naukowcy. To, co dzieje się obecnie, naukowcy nazwali masową zagładą. 
Audio
  • Masowe wymieranie zwierząt - jak chronić ginące gatunki? (Czat Czwórki/Czwórka)
Co czeka nas po wymarciu kolejnych gatunków zwierząt?
Co czeka nas po wymarciu kolejnych gatunków zwierząt?Foto: Shutterstock.com/ Piyaset

dr Krzysztof Owocki Rafy koralowe to są żłobki dla ryb. Tymczasem obecne rybołówstwo jest strasznie rabunkowe i bezwzględne dla morskiej fauny i flory

Szczegółowy artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie "Proceedings od the National Academy of Science". - Kiedyś proces wymierania zwierząt był naturalny. Dziś jest to proces antropogeniczny, czyli gatunki wymierają na skutek działalności człowieka, w tym zwłaszcza fragmentacji siedlisk i inwazji obcych gatunków - wyjaśnia prof. Robert Gwiazda i dodaje, że w skali roku znika 27 tysięcy gatunków, co daje 3 wymierające gatunki na godzinę.

Obecnie wyginięciem zagrożonych jest około 41 proc. wszystkich płazów i 25 proc. ssaków.- W Polsce jeśli chodzi o liczbę gatunków zagrożonych lub ginących, nie są jakieś przerażające dane, ale poprzez czynną ochronę możemy je uratować - tłumaczy dr inż. Ryszard Kapuściński.


Czytaj także
Bocian 1200.jpg
Bociany, szpaki czy żurawie pokażą, jak zmienia się klimat

Co zagraża ginącym gatunkom? Jakie ta sytuacja niesie konsekwencje dla człowieka? I jakich zwierząt nie ma już na naszej planecie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Krzysztof Owocki (Instytut Paleobiologii PAN), prof. Robert Gwiazda (Instytut Ochrony Przyrody PAN), dr inż. Ryszard Kapuściński (prezes Ligii Ochrony Przyrody)

Data emisji: 20.07.2017

Godzina emisji: 15.08

kul/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwierzęta zimą. Nie ignoruj - reaguj i pomagaj!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 14:25
Dziurawe, nieocieplone budy, zamarznięta woda, brak ciepłej karmy i trzęsący się z zimna dzień i noc pies - najlepszy przyjaciel człowieka. To ciągle częsty widok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problem bezdomności zwierząt - będzie jeszcze gorzej?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 18:00
W wielu polskich gminach wciąż brakuje planu znakowania zwierząt oraz realnych zachęt do kastracji lub sterylizacji psów i kotów. Czy jedynym sposobem pomocy rosnącej liczbie bezdomnych psów i kotów jest powstawanie kolejnych schronisk?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bioróżnorodność. Musimy ją pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:10
Naukowcy ostrzegają, że przekształcamy środowisko Ziemi tak dalece, iż weszliśmy w kolejną epokę geologiczną. Zmieniliśmy globalny obieg niektórych pierwiastków chemicznych i jesteśmy świadkami masowego zanikania gatunków. W Czwórce o zaburzeniach w bioróżnorodności opowiadała Barbara Pietrzak, Czwórkowa rzeczniczka nauki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.   
rozwiń zwiń