Mobilność Polaków. Emigracja zagraniczna łatwiejsza niż krajowa?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 19:00
Z badań "Work service" wynika, że niemal połowa Polaków chce dojeżdżać do pracy nie dalej niż 15 km, a co trzeci jest gotów przemierzać się do 50 km. Jesteśmy jednak skłonni wyjeżdżać za granicę i zmienić swoje życie.
Audio
  • O migracyjnych tendencjach Polaków mówią dr Marta Anacka, prof. Jacek Kwiatkowski i Artur Wróblewski (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Midnight Studio

- Zawodowe, ekonomiczne - to główne przyczyny migracji Polaków. W ramach kraju to także rodzina, czyli zawiązywanie związków małżeńskich, oraz - jeśli chodzi o młodych ludzi - edukacja - tłumaczyła dr Marta Anacka. Jak podkreślają eksperci kolejną przyczyną jest szeroko pojęty "styl życia" - wybieramy miasta, w których żyje nam się lepiej, czyli najczęściej te większe. - Aglomeracje rosną, zaś liczebność mniejszych miast już nie - tłumaczył prof. Jacek Kwiatkowski. Zaś o różnicach w podejściu do migracji między Polakami a mieszkańcami USA opowiadał Artur Wróblewski. - Przede wszystkim to kraj większy i bogatszy od naszego. Jeśli ma się pieniądze, łatwiej jest zapakować walizkę i zmienić swoje życie. U nas ludzie zamknięci są w tzw. "pułapce średniego dochodu", i jest im trudniej podejmować takie decyzje - tłumaczył ekspert. 

Co nas motywuje do zmiany adresu? Czy względy zawodowe są wystarczające? Jakie są skutki gospodarcze migracji wewnętrznych? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Michał Piwowarek
Materiał przygotował: Maciej Oswald
Goście: d
r. Marta Anacka (Ośrodek Badań nad Migracjami, Uniwersytet Warszawski), prof. Jacek Kwiatkowski (wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW), Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 12.02.2018
Godzina emisji: 15.07

kd


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kisz Misz - jedzeniem przełamać bariery kulturowe

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 05:50
Rokrocznie do Polski przybywa kilka tysięcy uchodźców. Nie jest im łatwo szybko się zaadaptować. Za sprawą takich inicjatyw jak Kisz Misz proces ten przebiega jednak znacznie łatwiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Little Poland. Jak wygląda życie na obczyźnie?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 16:40
Poza granicami RP żyje około 20 mln osób narodowości polskiej. Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą sprawdzamy, jak wygląda ich codzienność i dlaczego nie zdecydowali się wrócić do kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń