Czy kryzys może mieć dobre strony?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 16:55
Przy załamaniu wychodzimy z własnej strefy komfortu. Może po prostu jest tak, że w pewnym momencie nasze dotychczasowe sposoby radzenia sobie z emocjami po prostu zaczynają zawodzić?
Audio
  • Czy kryzys może służyć rozwojowi? (Czat Czwórki)
Kryzysy warto traktować jako naturalne zjawisko w naszym życiu, a co najważniejsze, wyciągać z nich wnioski na przyszłość
Kryzysy warto traktować jako naturalne zjawisko w naszym życiu, a co najważniejsze, wyciągać z nich wnioski na przyszłośćFoto: Kaspars Grinvalds/Shutterstock

Alicja Kuczyńska-Krata, terapeutka relacji, powiedziała, że kryzysy przychodzą w różnym wieku. - Właśnie niedawno moja córka, będąca młodym psychologiem, zaczęła pracę z nastolatką, która ma potężny kryzys wartości i tego, czy w ogóle warto żyć w tym świecie, skoro ze swoją wrażliwością nie może się odnaleźć w środowisku szkolnym. Także myślę, że kryzysy przychodzą na różnych etapach i różne są ich przyczyny - powiedziała.  

Daniel Kobrzycki z UKSW wskazał na silne powiązanie dopadających nas kryzysów z panującą kulturą sukcesu. - Żyjemy też w kulturze sukcesu, kontroli nad swoim życiem i nad swoją karierą. Na pewno kryzys jest pewną utratą kontroli nad tym, nad czym jesteśmy przyzwyczajeni panować na co dzień. A w pewnym momencie przychodzą momenty, kiedy nie możemy nad tym już zapanować - przyznał.

Czy kryzys może mieć dobre strony? Co to znaczy, że kryzys nas buduje? Czy dzięki kryzysowi możemy zmienić życie na lepsze? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Alicja Kuczyńska-Krata (mediator, terapeuta relacji, Fundacja Mediare), Daniel Kobrzycki (doktorant UKSW)

Data emisji: 30.03.2018

Godzina emisji: 15.14

abi

Czytaj także

Karol Wójcicki: Nieprzeciętny to dla mnie ten, który zaraża pasją

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 13:00
- Mogę nie znać się na kamieniach albo na malarstwie, ale umiem docenić pasję, która jest w człowieku - mówi Karol Wójcicki, jeden z jurorów tegorocznej odsłony Plebiscytu Nieprzeciętni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki powinien być post XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 15:42
Już 8 lat temu Kościół anglikański wezwał wiernych do zrezygnowania z używania urządzeń elektronicznych podczas postu. Według anglikańskich duchownych ma to być ukłon dla naszej planety. W ten sposób okres postu nabiera nowego, ekologicznego wymiaru. Jaki powinien być post XXI? O tym w audycji mówili ks. Marek Kotyński i filmowiec Maciej Syka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy coraz poważniej myślą o wyjściu z Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 17:41
Według raportu przygotowanego na zlecenie Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego - co trzeci Polak chce Polexitu. Wysoki odsetek zwolenników wyjścia z UE badacze łączą z dobrą oceną obecnej polityki zagranicznej naszego kraju. Z czego wynika rosnący eurosceptycyzm? Jakie są możliwe scenariusze naszej przyszłości w Unii Europejskiej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szanuj zdrowie i życie - zwolnij

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 18:01
Zbliża się czas świątecznych wyjazdów, znów na polskich drogach zrobi się gęsto. Dlatego policja, służba więzienna i stołeczny WORD stworzyły kampanię „"Raz, dwa, trzy… zginiesz Ty!". 
rozwiń zwiń