X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Podatek od cukru - skuteczny sposób na zmianę nawyków?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 18:53
W zeszłym roku spożycie cukru w Polsce było największe od 28 lat. Statystyczny Polak spożył aż 44,5 kg. Chociaż wiemy, że nie jest zdrowy, nie potrafimy z niego zrezygnować.
Audio
  • Podatek od cukru. Czy zatrzyma falę otyłości? (Czat Czwórki)
- Cukrowy skok energii jest tak szybki, jak jego spadek. Sprawia, że znowu musimy sięgnąć po coś słodkiego. To błędne koło - mówiła ekspert w studiu Czwórki Paulina Gąsiewska
- "Cukrowy" skok energii jest tak szybki, jak jego spadek. Sprawia, że znowu musimy sięgnąć po coś słodkiego. To błędne koło - mówiła ekspert w studiu Czwórki Paulina Gąsiewska Foto: Africa Studio/Shutterstock.com

Czy wprowadzenie podatku od cukru może być skutecznym sposobem na zmianę naszych nawyków żywieniowych? - W Polsce cukier pod różną postacią dodawany jest do produktów spożywczych, których nie kwalifikujemy jako słodycze - mówiła Paulina Gąsiewska, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia. - To składnik, który najbardziej nas uzależnia. Słodki to pierwszy smak, jaki poznajemy, bo cukier zawarty jest w mleku matki. Poza tym dostarczenie go do organizmu jest szybkim sposobem na zastrzyk energii, dlatego chętnie po niego sięgamy - tłumaczyła. 

Dla producentów nasze uzależnienie od cukru to żyła złota, ale jest to trend, który się zmienia. Joanna Chilicka z Polskiej Izby Handlu wyjaśniała, że rynek dostosowuje się do potrzeb klientów. - Producenci modyfikują skład, ponieważ zmienia się społeczeństwo i sposób myślenia o jedzeniu. Coraz częściej sięgamy po produkty mniej przetworzone - mówiła.

Jak utrzymać zdrowy trend na rynku spożywczym? Czy "słodki podatek" ma sens? Kto na nim zyska, a kto straci? Jak zatrzymać falę otyłości? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Paulina Gąsiewska (dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia), Joanna Chilicka (z Polskiej Izby Handlu), Bartosz Kęcel (organizator warsztatów przyrodniczo-survivalowych "Droga do lasu")

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 19.09.2018

Godzina emisji: 15.08

ac/kd


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka z otyłością. Wprowadzić podatek od cukru?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 15:30
WHO postuluje, by wprowadzić podatek od cukru, czyli tzw. białej śmierci. Ma to być nowa forma walki z otyłością, bo ta powoli… staje się już epidemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedzenie bio i eko – przepis na zdrowie czy chwyt marketingowy?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 13:25
Według badań Polacy są gotowi płacić więcej za żywność dobrej jakości. Przeszukujemy internet w celu ustalenia źródeł pochodzenia naszych produktów i częściej niż wielu innych Europejczyków czytamy informacje zawarte na etykietach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukier - jak pozbyć się słodkiego uzależnienia?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 15:04
Nasze komórki nie wiedzą, że jedzenia jest pod dostatkiem. Działają tak od milionów lat: oszczędzają energię i robią zapasy.
rozwiń zwiń