Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 12:23
W ostatnich latach, co szósty maturzysta nie zdał egzaminu dojrzałości z matematyki, a aż 42 proc. uczniów kontrolowanych przez NIK szkół ponadgimnazjalnych miała na świadectwach z tego przedmiotu tylko ocenę dopuszczająca - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Audio
  • Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Gorodenkoff

shutterstock_autostop 1200.jpg
Gap year. Czy po maturze zrobić sobie rok przerwy?

W roku, który przez Senat został ogłoszony rokiem matematyki, jest to smutna konstatacja. - Matura z matematyki stanowi o naszej przynależności do kultury. Nie chcemy być głupi, każdy z nas powinien mieć podstawową wiedzę z matematyki bez względu na to, jaką ścieżkę wybierze w przyszłości - przekonywała Agnieszka Chudek, zaś jak tłumaczył Oskar Wojtynowski, usunięcie narzędzia diagnostycznego nie oznacza, że znika problem. - To nie jest tak, że jeśli nie chodzimy do lekarza, to jesteśmy zdrowi. Więc jeśli zlikwidujemy matematykę na maturze to nie znaczy, że nagle znikną bariery w jej przyswajaniu przez uczniów - mówił ekspert. - Będzie wręcz przeciwnie, bo zlikwidujemy motywator, by się jej uczyć.

Zaś jak tłumaczył Mateusz Bereziński, matematyka stanowi "świetne narzędzie" i "bilet przetargowy" do pozostałych nauk ścisłych, więc należy jej uczyć i wymagać od młodzieży wiedzy z tego przedmiotu.

Dlaczego tak wiele osób nie radzi sobie z matematyką? Dlaczego wchodzimy w dorosłe życie z uprzedzeniem do tego przedmiotu, i z niewiarą we własne możliwości? Czy matematyka wymaga szczególnych, danych nielicznym, predyspozycji, czy może to system nauczania zawodzi? A może należałoby zmienić formułę matury z matematyki, a nie likwidować egzamin dojrzałości z tego przedmiotu? O tym na nagraniu dyskusji ze studia Czwórki. Zaś w sondzie nasz reporter Kacepr Kaczmarczyk sprawdził, co na ten temat sądzą nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Agnieszka Chudek (nauczycielka matematyki), Mateusz Bereziński (edukator CNK), Oskar Wojtynowski (edukator CNK, korepetytor)

Data emisji: 22.02.2019

Godzina emisji: 15.07

kd/pj


Czytaj także

Prawa maturzysty. Jak walczyć o swoje?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 18:23
Każdy maturzysta ma prawo wglądu do swojej pracy, z każdego przedmiotu. Wystarczy złożyć wniosek. Teoretycznie. Jakie prawa mają uczniowie i co mogą zrobić, by walczyć z systemem, gdy czują się oczukani?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska nauka. Co zrobić, by przyciągała specjalistów?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:51
Statystki z ostatnich kilkunastu lat informują, że z Polski wyjechało za granicę ok.35 tys. naukowców, wielu z nich z bardzo dużym dorobkiem. - Pod względem sprzętu w Polsce stoimy świetnie. Stanowimy jednak muzeum nowych technik, ponieważ brakuje nam kadr - mówi w Czwórce dr Anna Muszewska, z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.          
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korepetycje z WOS-u. "Ten przedmiot powinien znać każdy"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 13:00
- Zorganizowaliśmy cykl warsztatów, które przygotowują do matury z WOS-u. Zajęcia prowadzić będą nasi wykładowcy i mamy nadzieję, że przyciągną one szerokie grono słuchaczy - mówią studentki prawa z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń