Przerwa od życia, i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 17:45
Lata spędzone w tej samej pracy, albo brak planów na tzw. "resztę życia" mogą motywować do diametralnej zmiany - wyjazdu do innego miasta lub za granicę. Czy warto podjąć ten krok?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/CC7

- Dobrze jest zrobić sobie przerwę po ukończonych studiach, ale także kończąc szkołę średnią - przekonywała Anna Motyl, która wyjechała do USA, tuż po zdanej maturze. - Program au pair w Stanach Zjednoczonych trwa dwanaście miesięcy. To bardzo dużo czasu, w trakcie którego oprócz zarabiania pieniędzy możemy poprawić znajomość języka obcego, a nawet zapisać się tam na kurs lub studia - mówiła. 

- Nie trzeba czekać na wypalenie zawodowe, czy na koniec jakiegoś etapu w swoim życiu, by zdecydować się na taki krok - dodawała podróżniczka i blogerka Ewa Zaręba. - Mnie podpowiedziała to intuicja. Poczułam że to dobry czas, by spełniać marzenia. Założyłam sobie, że wyjeżdżam w listopadzie i do tego czasu zaczęłam się intensywnie do podróży po Azji. 

W samotną podróż wybrał się także Dominik Bakuła, który odwiedził m.in. Australię i Nową Zelandię. - Po maturze kompletnie nie wiedziałem w jakim kierunku chcę dalej iść. Dla wielu podróż, w którą się wybrałem była "rokiem w plecy", ja postanowiłem zrobić po swojemu. Dzięki tej przerwie znalazłem odpowiedzi na swoje pytania - opowiadał. 

Czy przerwa od rutyny potrzebna jest każdemu? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, zanim się na nią zdecydujemy? Czy możemy sobie na nią pozwolić w każdym wieku? O tym w nagraniu rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Ewa Zaręba (blogerka, autorka bloga GlobePig, podróżniczka), Anna Motyl (była au pair), Dominik Bakuła (Education First)

Data emisji: 3.07.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka Piotr Firan emigracja
Czytaj także

Młodzi Polacy chcą lepszego życia. "Wyjeżdżamy za granicę i nie chcemy wracać"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 08:00
Wyższe pensje i standard życia - dlatego co piąty Polak planuje wyjazd do pracy za granicę. Opuścić ojczyznę chcą zwłaszcza ludzie młodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe miasto albo kraj - jak się odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 17:20
Psycholog i trener Mateusz Grzesiak podkreśla, że przeprowadzka do innego miejsca zawsze łączy się z koniecznością przystosowania się do nieco innej kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie po Brexicie. Polacy wrócą do ojczyzny?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 16:55
Jak szacuje Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, po Brexicie ok. 400 tys. osób z Polski może nie kwalifikować się do prawa stałego pobytu w Wielkiej Brytanii. Czy te osoby wrócą do kraju?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca za granicą - już nie tak atrakcyjna?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 17:00
Według najnowszych badań, maleje liczba Polaków rozważających wyjazd do pracy za granicę. Raport firmy Work Service "Migracje zarobkowe Polaków V" wskazuje, że tylko 12 procent potencjalnie aktywnych lub aktywnych zawodowo rodaków rozważa taki wyjazd w przeciągu roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podwójni emigranci. Dlaczego wciąż uciekamy z kraju?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 12:00
Do Polski, po latach pracy za granicą, powrócili z tęsknoty za bliskimi, z radością z powodu odnalezienia się "wśród swoich", powrotu do korzeni. Czemu więc znów opuszczają ojczyznę?
rozwiń zwiń