Terapia ziołami. Dobre samopoczucie na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 19:20
Lawendowy olejek do masażu, syrop z tymianku na kaszel, kojący napar z dziurawca - dbanie o dobre samopoczucie bywa prostsze, niż nam się wydaje.
Audio
  • Hodujemy zioła. "Wystarczą cztery doniczki na parapecie" (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Tasha Cherkasova

Okładka książki "Siła ziół" Patrycji Machałek Okładka książki "Siła ziół" Patrycji Machałek

Pod ręką na co dzień mamy wielki wybór ziół. Można je uprawiać w ogródku, na balkonie, na małym parapecie kuchennym, a potem przyrządzać z nich napary, maści i kosmetyki bez parabenów, SLS i barwników. Jak je uprawiać i zamieniać w lecznicze, poprawiające wygląd i samopoczucie preparaty?

- Zielniki to prawdziwe kompendium wiedzy - mówiła autorka książki "Siła ziół" Patrycja Machałek. - W dodatku zioła są w Polsce na wyciągnięcie ręki, wystarczy, że wyjdziemy na łąkę - przekonywała. 

- Zioła otaczały nas od zawsze, ale o ich leczniczych właściwościach na jakiś czas zapomnieliśmy. Cieszę się, że znowu zaczęliśmy zwracać na nie uwagę. Większość syropów, maści i naparów możemy przygotować sami, bez konieczności biegania do apteki - polecała i dodawała, że hodowca ziół wcale nie potrzebuje przydomowego ogródka - wystarczą doniczki. 

Od czego zacząć? Co możemy przygotować z ziół, które rosną w naszym ogródku? Co wyleczy melisa, rozmaryn i hyzop? Które zioła są najsmaczniejsze? Które możemy stosować jako zamiennik kawy? O tym w nagraniu. 

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska 

Gość: Patrycja Machałek (autorka książki "Siła ziół").

Data emisji: 7.07.2019

Godzina emisji: 15.09

ac/pj

Czytaj także

Dlaczego rezygnujemy z mięsa?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 17:20
Dla młodych Polaków dieta bezmięsna okazuje się coraz bardziej atrakcyjna. - To pozytywny trend, co do którego medycyna nie ma zastrzeżeń, bo różne badania pokazują, że jesteśmy dzięki temu zdrowsi - przekonuje lekarz rodzinny Michał Sutkowski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Jak temu zaradzić?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 14:24
Czy wizyty w sieciach fast food powinny zniknąć z harmonogramu wycieczek przedszkolnych i szkolnych? Takie jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta "clean eating" podbija Stany, ale nie jest nowością

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 10:54
Na dietę "clean eating" decyduje się coraz więcej Amerykanów, są wśród nich aktorzy i celebryci. Lekarze też mówią, że to dobry wybór. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieprzeciętny biegacz. W walce o zdrowie i sportowe rekordy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 14:21
Uciekł lekarzom spod noża i ucieka dalej, udowadniając, że dzięki determinacji, wytrwałości i wierze można osiągać rzeczy z pozoru niemożliwe. Michał Odowski, jeden z Czwórkowych finalistów plebiscytu "Nieprzeciętni 2019" właśnie przygotowuje się m.in. do wrześniowego startu w biegu na 100 km.
rozwiń zwiń