Z jakimi problemami mierzą się współczesne dziewczyny?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 21:21
"Twoja spódnica jest za krótka. Zakryj się. Jesteś za chuda. Jesteś za gruba. Pofarbuj włosy. Byle nie na niebiesko. Pomaluj usta. Nie narzekaj. Po prostu bądź damą". Ta lista zdaje się nie mieć końca. Z jakimi wyzwaniami musi mierzyć się współczesna kobieta?
Audio
  • "Be a lady they said". Co to znaczy "być kobietą"? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: mrahmedmostafa007/Pixabay

"Być kobietą" - co to znaczy?

W filmie "Be a lady they said", który w dwa dni osiągnął już ponad 1,1 miliona wyświetleń, Cynthia Nixon wymienia niekończącą się listę zakazów, nakazów, ocen i - często ze sobą sprzecznych, oczekiwań wobec kobiet, którym powinny one sprostać. W krótkim wideo widzimy kilkusekundowe sceny z kobietami, które symbolicznie stanowią tło do tego, z czym codziennie musi mierzyć się każda z nich: oczekiwaniami i wytycznymi ustanowionymi przez innych.

Ponad sto lat po sufrażystkach. Czy kobiety mówią własnym głosem? 

- Lista stereotypów płciowych, o których mowa w tym krótkim klipie nadal jest w społeczeństwie aktualna, niestety zawiera w sobie wiele sprzeczności. Nie da się być jednocześnie piękną, przebojową kobietą sukcesu i skromną, oddaną rodzinie matką. Wideo z udziałem Cynthii Nixon unaocznia ten absurd. Pokazuje, jak wiele sprzecznych ze sobą ról narzuca się współczesnym kobietom - mówiła Karolina Kędziora, prawniczka, prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Wszyscy tworzymy stereotypy. "Są krzywdzące dla obu płci"

- Zarówno mężczyznom jak i kobietom przypisuje się wiele wykluczających się oczekiwań, choć moim zdaniem to od kobiet wymaga się więcej. Statystyki pokazują, że niżej wyceniają swoje umiejętności mimo posiadanych kwalifikacji. To wynika z wychowania. Jeśli całe życie ktoś uczy, że masz być posłuszna i skromna, przekłada się to na decyzje w dorosłym życiu. Słowa mają znaczenie, musimy uczyć tego zarówno dziewczynki jak i chłopców - oceniała Małgorzata Druciarek z Instytutu Spraw Publicznych.

Rynek pracownika wyrówna nierówności płacowe?

Zdaniem ekspertek pracodawcy powinni sięgać po nieoczywistych pracowników. Luki na rynku pracy możemy zapełnić zatrudniając matki z małymi dziećmi, lub pracowników 50+. - Zmiana prawna jest konieczna. Za nią nastąpi zmiana społeczna. Powinniśmy też skupić się na świadomej edukacji - komentowały. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Goście: Karolina Kędziora, prawniczka, prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, Małgorzata Druciarek, Instytut Spraw Publicznych. Pamela Krzypkowska, absolwentka Politechniki Warszawskiej, pracowniczka korporacji

Data emisji: 5.03.2020

Godzina emisji: 15.10

ac/kd

Czytaj także

Współczesne ojcostwo. "To rola, w której nikt nie może nas zastąpić”

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 18:12
- W naszej kulturze bardzo długo ojciec był zupełnie nieobecny w wychowaniu dziecka. Dopiero od niedawna męskim stało się mówienie o emocjach, otwieranie się na partnerkę i dziecko - mówił Kamil Pawelski, rodzic, muzyk i bloger. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys męskości. "Zmiana zaczyna się od przyznania się do problemu"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 19:51
Współczesne kobiety są samodzielne radząc sobie na wielu zawodowych i pozazawodowych płaszczyznach, mężczyźni, coraz częściej zdejmują maski twardzieli. Tradycyjny podział ról odchodzi do przeszłości. Jak dla obu płci przebiega ta zmiana?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak kobiety budują siłę gospodarki?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 20:26
W Polsce kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn – 44% z nich ma wyższe wykształcenie. Są też często cenione przez pracodawców za dobrą organizację pracy, chęć podnoszenia kwalifikacji, empatię i lojalność wobec firmy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń