Czy czeka nas fala rozstań i baby boom?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 11:15
W sieci jest wiele rad dla par, które odkryły podczas pandemii i przymusowego czasu spędzanego w swoim towarzystwie, że nie do końca się rozumieją.
Problem niepłodności dotyka w Polsce coraz większej liczby par
Problem niepłodności dotyka w Polsce coraz większej liczby parFoto: Glow Images/East News

shutterstock porażka wieża 1200.jpg
Błądzić rzeczą ludzką? Po co nam porażki?

Posłuchaj
16:15 _PR4_AAC 2020_06_17-15-07-48.mp3 Jak wpłynęła na nas pandemia? (Czat Czwórki)

Izolacja zbliża, czy oddala nas od siebie?

Według psychologów pandemia była czasem weryfikacji dla wielu związków: albo się scementowały, albo zrozumiały, co jest dla nich ważne. Jak przewidują eksperci wraz z baby-boomem i parami, które będą bliżej niż kiedykolwiek, zobaczymy również wiele separacji i rozwodów. Choć w marcu świat prawniczy się zatrzymał, terminy rozpraw niedawno ruszyły, a wraz z nimi wysyp spraw rozwodowych. Jednocześnie progności spodziewają się baby boomu, jako jednego z efektów ubocznych pandemii. 

Pandemia w jakimś stopniu wpłynęła na każdego z nas. Możemy mówić o globalnym zjawisku Katarzyna Kucewicz

Jedne relacje się umocnią, inne rozpadną

Jak mówiła Katarzyna Kucewicz, psycholog i terapeutka z ośrodka Inner Garden lockdown wpłynął na nasze relacje z bliskimi w dwojaki sposób. - Jeżeli osoby przebywające ze sobą w trakcie izolacji pod jednym dachem nie tylko kochają się, ale także lubią ze sobą spędzać czas, prawdopodobnie umocniły swój związek. Jednak w niektórych przypadkach dopiero w trakcie izolacji ujawniło się to, że niespecjalnie potrafimy dogadać się z osobą, z którą postanowiliśmy dzielić życie. To dramatyczne sytuacje - komentowała. 

Widocznymi skutkami ubocznymi, na które zwrócili uwagę eksperci były depresja, stany lękowe, pogłębiające się nerwice natręctw Katarzyna Kucewicz

Czeka nas popandemiczny wyż demograficzny?

Z drugiej strony badania wskazują, że izolacja w pozytywny sposób wpływ na przyrost naturalny. Prof. Piotr Szukalski demograf z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego wyjaśniał, że bliskość z drugim człowiekiem jest znakomitym antystresorem. - To sposób na zminimalizowanie poczucia zagrożenia i nerwowości. Liczymy na większy przyrost po okresie pandemii, jednak nie spodziewałbym się w tej materii rewolucji - przewidywał ekspert. 

W materiale również rozmowa Anny Depczyńskiej z mecenas Karoliną Marszałek o tym, jak rozwieźć się po dżentelmeńsku.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Karolina Marszałek (mecenas), Katarzyna Kucewicz (psycholog, terapeutka, ośrodek Inner Garden), prof. Piotr Szukalski (demograf, Instytut Socjologii UŁ)

Data emisji: 17.06.2020

Godz. emisji: 15.07

ac

Czytaj także

Jak radzić sobie z izolacją społeczną w czasach pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 22:20
Ponad 152 tysiące osób w Polsce objętych jest kwarantanną. Czternastodniowej izolacji, kontrolom policji i lękowi o zdrowie własne i innych często towarzyszy także samotność. Jak wygląda powrót do rzeczywistości po takim odosobnieniu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Salony fryzjerskie po otwarciu. Jak zmieniła się ich rzeczywistość??

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 19:32
Od poniedziałku 18 maja możliwe jest korzystanie z usług salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Nie wszystkie przetrwały czas pandemii, część jednak otworzyła się na nowo i próbuje dojść do siebie mimo trwania niektórych obostrzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Matura to nie tylko egzamin". Jak przeżyć rozstanie z dotychczasowym życiem?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 15:09
Egzamin maturalny to ważny etap w życiu. Dla wielu trudniejsze od samego zdania egzaminu jest jednak pożegnanie z przyjaciółmi, znajomym, nauczycielami, ze szkołą - czyli naszym dotychczasowym światem. Jak przeżyć takie rozstanie i czy warto pielęgnować przyjaźnie nawiązane w okresie dojrzewania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Szwajcarii teoretycznie najbezpieczniej, a społeczność podzielona

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 07:27
W czasie pandemii koronawirusa powstaje wiele rankingów. Jeden z nich mówi, że to w Szwajcarii i Niemczech w czasie epidemii jest najbezpieczniej. 
rozwiń zwiń